Trwa ładowanie...

13. emerytura co miesiąc? Ci seniorzy ją dostaną

Niektórzy seniorzy mogą liczyć na 13. emeryturę co miesiąc. Chodzi o dodatek dla opozycjonistów, który od niedawna wynosi równowartość najniższej emerytury. Żeby go otrzymać, wystarczy złożyć wniosek.

Niektórzy seniorzy mogą co miesiąc otrzymywać dodatek do emeryturyNiektórzy seniorzy mogą co miesiąc otrzymywać dodatek do emeryturyŹródło: East News, fot: Bart?omiej Magierowski
d6j051p
d6j051p

Wielu seniorów może liczyć na dodatki świadczenie emerytalne wypłacane co miesiąc. Niektóre z nich, podobnie jak 13. emerytura, są wysokości najniższej obowiązującej emerytury. Należy do nich dodatek dla opozycjonistów. Aby go otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek, a także uzyskać status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej.

Dodatek dla opozycjonistów nie jest nowym wynalazkiem, został ustanowiony w 2015 roku. Początkowo jego wysokość zależała od wysokości podstawowego świadczenia emerytalnego. W założeniu miał pomóc najbardziej potrzebującym emerytom. W 2017 roku przyjęto nowelizację, zgodnie z którą dodatek miał być bezterminowy, ujednolicony i podlegać waloryzacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Droga Polski do miliardów z KPO. Ekspert zdradza, jakie postawiono nam warunki

Świadczenie wysokości emerytury

Największą zmianę w świadczeniu dla opozycjonistów przyniosła nowelizacja z 2023 roku. Zgodnie z nią jego wysokość jest równa najniższej obowiązującej emerytury. Obecnie wynosi 1445,48 zł netto i, podobnie jak emerytury, podlega rocznej waloryzacji. Co ważne, kwota dodatku nie podlega opodatkowaniu ani nie wlicza się do dochodu na potrzeby pomocy społecznej

d6j051p

Dodatek dla opozycjonistów jest wypłacany osobom, które przynajmniej przez rok działały na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych lub przynajmniej przez rok odbywały karę więzienia za działalność antykomunistyczną.

Aby korzystać ze świadczenie pieniężnego dla opozycjonistów, należy złożyć odpowiedni wniosek do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Do złożenia wniosku potrzebny jest potwierdzony status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Który można uzyskać w tym samym urzędzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Interia

d6j051p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6j051p
Więcej tematów