13,3 proc. kobiet padnie ofiarą wykorzystywania seksualnego
W Polsce rocznie dochodzi do ok. 2 tys. gwałtów; sprawcami w większości są osoby nieobjęte programem leczenia zaburzeń seksualnych, co jednak nie oznacza, że nie potrzebują terapii. W poniedziałek rusza w Warszawie poradnia dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej. Ci ostatni tylko w ok. 10 proc. to osoby dotknięte dewiacją seksualną.
08.09.2012 | aktual.: 08.09.2012 09:23
Poradnię uruchomiła Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. Stanisława Kurkiewicza. Od wtorku obok poradni działał będzie także telefon zaufania. Kierownikiem poradni i telefonu jest dr n. med. Andrzej Depko, szef programu szkoleniowego fundacji.
Jak podkreśla dr Depko, badania wskazują, że w ciągu całego życia 8,6 proc. dziewcząt, 2,8 proc. chłopców i 13,3 proc. kobiet padnie ofiarą wykorzystywania seksualnego. Jednak większość tych przestępstw nie staje się przedmiotem działań wymiaru sprawiedliwości, gdyż nigdy nie zostają ujawnione. Tymczasem polityka zwalczania przestępstw naruszających wolność seksualną skupia się niemal wyłącznie na karaniu sprawców czynów wykrytych.
Zdaniem założycieli poradni prewencja opierać się musi na stworzeniu miejsc do leczenia sprawców lub potencjalnych sprawców takich przestępstw. Jeden nieleczony sprawca może skrzywdzić wiele kobiet i dzieci zanim zostanie schwytany i osądzony.
W Polsce dokonywanych jest rocznie ok. 2 tys. zgwałceń oraz ok. 2 tys. dochodzi do wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Sprawcami tylko w ok. 10 proc. są osoby dotknięte dewiacją seksualną, w większości czyny te są kwalifikowane jako zachowania zastępcze, a ich sprawców nie obejmuje program leczenia osób z zaburzeniami preferencji seksualnych.
Do poradni mogą zgłaszać się osoby, które doświadczyły gwałtu lub molestowania seksualnego, a także osoby, które niepokoją ich własne zachowania w sferze seksualnej, fantazje czy myśli seksualne; osoby które dotąd nie dopuściły się wykorzystywania seksualnego, ale obawiają się, że mogą to zrobić; osoby, które wykorzystywały seksualnie dzieci lub osoby dorosłe, ale nie zostały wykryte przez organy ścigania i obawiają się, że mogłyby zrobić to ponownie lub osoby figurujące w aktach wymiaru sprawiedliwości jako sprawcy przemocy seksualnej, które boją się powrotu do zachowań przestępczych.
Poradnia działać będzie od poniedziałku w siedzibie fundacji w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 140. Z bezpłatnych porad psychologa można skorzystać w każdy poniedziałek w godz. 10-15 (zapisy pod numerem telefonu 22 250-29-60 w godz. 9-17). Uzupełnieniem działania poradni będzie telefon zaufania dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej 22 828-11-12. Oferować będzie pomoc osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej oraz tym, które pragną wyeliminować własne niepożądane myśli i zachowania. Działać będzie w każdy wtorek i środę w godz. 15-18.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie fundacji www.funpzs.org.pl.
Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. Stanisława Kurkiewicza działa od 2008r., powołana została, aby promować zdrowie seksualne i reprodukcyjne. Fundacja skupia lekarzy seksuologów i ginekologów, współpracuje z psychologami zajmującymi się tematyką seksualności, w tym dzieci i młodzieży.