120 koncertów Chopina w Warszawie
120 koncertów, podczas których wykonane zostaną wszystkie dzieła Fryderyka Chopina,
odbędzie się podczas festiwalu "La Folle Journee - Chopin Open". Festiwal odbywa się od 15 lat we Francji, w czwartek w Warszawie rozpocznie się jego pierwsza polska edycja.
09.06.2010 | aktual.: 10.06.2010 14:27
"La Folle Journee" to festiwal muzyczny wymyślony i prowadzony przez francuskiego muzykologa Rene Martina. Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem edycje festiwalu przeniosły się do Lizbony (2000 r.), Bilbao (2002 r.), Tokio (2005 r.), Rio de Janeiro (2007 r.), a w tym roku do Warszawy.
Co roku wybierani są muzyczni patroni festiwalu - w roku 2010 jest to Fryderyk Chopin. Dlatego warszawski festiwal, który potrwa do niedzieli, nosi tytuł ""La Folle Journee - Chopin Open".
Dyrektor artystyczny festiwalu Rene Martin przypomniał na konferencji prasowej ideę festiwalu. - Przez kilka festiwalowych dni muzyka klasyczna ma stać się dostępna dla każdego. Dlatego koncerty odbywają się od rana do wieczora w kilku salach, w tym samym budynku i w tym samym czasie. Każdy z nich trwa nie dłużej niż godzinę, zazwyczaj ok. 45 minut i kosztuje kilka, czasem kilkanaście euro. Dzięki temu koncerty cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród melomanów - zaznaczył Rene Martin. Dodał, że dla wielu gości jest to pierwszy kontakt z muzyką poważną.
- Chciałbym, aby "La Folle Journee" w Warszawie było prawdziwym świętem muzyki, podczas którego wszyscy, bez ograniczeń wiekowych i społecznych, mogą się spotkać i wspólnie cieszyć muzyką - dodał Martin.
Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Dzieła na fortepian solo zostaną wykonane podczas 14 koncertów przez sześciu pianistów w porządku chronologicznym powstawania utworów, poczynając od pierwszego poloneza - Poloneza g-moll op. 2 - aż po ostatniego mazurka, którym jest Mazurek f-moll op.68 nr 4. Będzie można usłyszeć także wszystkie Etiudy i Preludia w interpretacji pianistów różnych pokoleń, wszystkie dzieła na fortepian i orkiestrę - m.in. oba Koncerty fortepianowe, Rondo a'la Krakowiak, Andante spianato i Polonez Es-dur i wszystkie utwory kameralne.
Specjalnie na zamówienie festiwalu powstały dwie kompozycje napisane ku czci Chopina z okazji trwającego Roku Chopinowskiego. Światowa premiera dwóch utworów na chór i instrumenty autorstwa Zygmunta Krauze i Regis Campo odbędzie się w sobotę wieczorem. Artyści wykorzystali w swoich utworach fragmenty listów Chopina pisanych na emigracji i w ostatnich latach życia do rodziny i przyjaciół.
Bilety w Warszawie kosztują 5, 7 i 10 zł, a więc wielokrotnie mniej niż na tradycyjne koncerty muzyki klasycznej. Festiwalowe wydarzenia będą skoncentrowane wokół pl. Teatralnego. Koncerty będą odbywać się w salach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Teatru Narodowego oraz w namiocie ustawionym na placu Teatralnym. Sale koncertowe obu teatrów będą nosiły nazwę nawiązujące do wydarzeń i znajomości z życia Chopina - będzie sala Fontana, sala Delacroix, sala George Sand, Pleyel, Nohant.
Jak podkreślił Rene Martin, Chopin darzył odwzajemnioną przyjaźnią przebywających wówczas we francuskiej stolicy innych wielkich kompozytorów epoki romantyzmu - Hectora Berlioza i Franciszka Liszta, których dzieł często słuchał. - Pasjonowała go też muzyka operowa, szczególnie włoskie bel canto. Był wielkim admiratorem oper Rossiniego, Donizettiego i Belliniego, które w Paryżu święciły wówczas triumfy. Cały ten świat muzyczny, w którego życiu Chopin podczas swojego paryskiego pobytu uczestniczył, ukazany zostanie w ramach "Chopin Open" - podkreślił dyrektor festiwalu.
Zaprezentowane zostaną m.in. dzieła twórców współczesnych Chopinowi, w tym Symfonie Mendelssohna, Koncert fortepianowy, Walc Mefisto, Rapsodie Liszta oraz Symfonię, Koncert fortepianowy i uwertury Schumanna. Publiczność usłyszy też fragmenty ulubionych włoskich oper Chopina.
Organizatorami Festiwalu są Orkiestra Sinfonia Varsovia, m.st. Warszawa, Fundacja Ogrody Muzyczne przy współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Teatru Narodowego.