Polska12 tysięcy rocznie zachorowań na nowotwory głowy i szyi

12 tysięcy rocznie zachorowań na nowotwory głowy i szyi

Rocznie wykrywanych jest w naszym kraju 12 tysięcy zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Średnio mija 200 dni zanim chory dowiaduje się o chorobie. Nowotwór w tym czasie rozwija się. W Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyła się konferencja naukowa na ten temat.

12 tysięcy rocznie zachorowań na nowotwory głowy i szyi
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Profesor Henryk Skarżyński - krajowy konsultant do spraw otolaryngologii mówi, że coraz więcej osób choruje na nowotwory głowy i szyi. Rak najczęściej lokalizuje się w krtani, w jamie ustnej: na języku, na wargach, na błonie śluzowej policzka oraz w różnych częściach gardła. Może również występować w zatokach i nosie. Częściej chorują mężczyźni - zaznacza profesor.

Chrypka, ból gardła, trudności w połykaniu pokarmów, niegojące się rany, owrzodzenie to znak, że trzeba pójść do lekarza - podkreśla profesor Wojciech Golusiński. Mówi, że rozpoznać jest stosunkowo łatwo: wymienione objawy nie towarzyszą przeziębieniu i trwają dłużej niż 3-4 tygodnie.

Profesor Tomasz Konopka dodaje, że czynnikami ryzyka jest palenie papierosów, picie alkoholu i wirus HPV. Według niego, im więcej wypalamy papierosów i wypijamy alkoholu tym zwiększamy ryzyko zachorowania. Drobnoustroje w gardle, takie jak wirus HPV, związane są z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi - podkreśla profesor.

Polska realizuje europejski program profilaktyczny w zakresie edukacji i poprawy rejestru nowotworów głowy i szyi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)