Świat12 października VIII Dzień Papieski

12 października VIII Dzień Papieski

VIII Dzień Papieski, który w tym roku obchodzony będzie 12. października, upłynie pod hasłem "Jan Paweł II – Wychowawca Młodych". W całej Polsce organizowane będą koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne oraz Msze św., podczas których wierni modlić się będą o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.

12 października VIII Dzień Papieski
Źródło zdjęć: © AFP

W okresie od 10 do 16 października około 100 tys. wolontariuszy w całym kraju będzie zbierać pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Fundusz ten obejmie do końca tego roku ponad 2000 uzdolnionych, młodych ludzi z 39 diecezji.

Główne uroczystości rozpoczną się 11 października Międzynarodową Sesją Naukową „Jan Paweł II – Wychowawca Młodych” na Uniwersytecie Warszawskim. Tego dnia wręczone zostaną także „katolickie Noble” – Nagrody Totus 2008. Te prestiżowe nagrody przyznawane są co roku, za szczególną działalność na rzecz podkreślenia wartości człowieka.

Nagrody Totus przyznawane są w czterech kategoriach:
„Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza"
„Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”
„Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”
„TOTUS medialny dla upamiętniania Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”.

Do tej pory w gronie nagrodzonych znaleźli się m.in. prof. Andrzej Wojciechowski, prof. Władysław Bartoszewski, ks. Jan Twardowski, Zygmunt Kubiak, Marek Skwarnicki, Grzegorz Polak, Program "Ziarno", Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum św. Łazarza" oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

W niedzielę 12 października odbędą się uroczyste nabożeństwa w bazylice św. Krzyża w Warszawie, w sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach i w kościele św. Anny w Warszawie. W niedzielny wieczór o godzinie na Placu Bernardyńskim rozpocznie się Koncert Galowy „Zostań z nami!”. Wezmą w nim udział m.in. Piotr Rubik, Robert Janowski, Maciej Miecznikowski, Janusz Radek, Justyna Steczkowska, Andrzej Lampert oraz grono znanych młodych aktorów i piosenkarzy, laureatów Festiwalu w Opolu, Szansy na Sukces, Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, filmów i seriali telewizyjnych.

Geneza Dnia Papieskiego

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Każdemu z tych wymiarów odpowiadają poszczególne wydarzenia składające się na cały przebieg Dnia Papieskiego.

Głównym organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” –organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Zadania te są realizowane m.in. poprzez przyznawanie nagród TOTUS, prowadzenie programu stypendialnego dla niezamożnej, ale uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości oraz organizację konkursów akademickich we współpracy z wyższymi uczelniami. Konkursy te dają młodym ludziom możliwość uzyskania indeksów na studia dziennikarskie, polityki społecznej, nauk politycznych oraz na wydziały prawa na największych polskich uczelniach: Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Łódzkim.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)