12 osób oskarżonych ws. "obozów pracy" we Włoszech
Kolejny akt oskarżenia w sprawie "obozów
pracy" we Włoszech skierowała do sądu krakowska prokuratura.
Oskarżono 12 osób, w tym trzy, które kierowały zorganizowaną grupą
przestępczą, mającą na celu czerpania korzyści majątkowych z
handlu ludźmi, podrabianie dokumentów i posiadanie fałszywych
banknotów.
Sześć osób jest oskarżonych o to, że uczestniczyły w tej grupie przestępczej, zaś pozostali o dokonywanie oszustw - wprowadzanie w błąd co do warunków oferowanej pracy i płacy pokrzywdzonych - powiedziała rzecznika prasowa Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Bogusława Marcinkowska. Pozostałe trzy osoby oskarżone są o kierowanie całą grupą.
Jest to kolejny akt oskarżenia w sprawie tzw. obozów pracy we Włoszech. Łącznie w prowadzonym śledztwie ustalono ok. 900 osób pokrzywdzonych przestępstwami głównie popełnionymi przez osoby kierujące zorganizowaną grupą przestępczą.
Przesłuchiwani w charakterze podejrzanych Łukasz Zapał i Joanna Mroczka przyznali się do popełnienia oszustw, podrabiania umów o pracę i posługiwania się nimi. Joanna Mroczka przyznała się też do uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, opisała jej funkcjonowanie i wskazała na decydującą rolę jaką odgrywał w nie Łukasz Zapał. Justyna Z. nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów, złożyła wyjaśnienia, w których potwierdziła funkcjonowanie firmy przewozowej, której była właścicielką- powiedziała Marcinkowska (prokuratura odtajniła nazwiska dwójki oskarżonych).
Marcinkowska poinformowała też, że spośród oskarżonych, którzy byli członkami tej grupy, tylko jedna osoba przyznała się do popełnienia oszustw - znane były tej osobie warunki pracy we Włoszech bądź jej brak. Z osób oskarżonych o oszustwa jedna osoba przyznała się do przedstawionych jej zarzutów i złożyła wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym.
W postępowaniu, jakie zostało zakończone, prokuratura oparła się też o materiały przekazane przez stronę włoską. Ze śledztwa wyłączone zostały materiały przeciwko trzem osobom zatrzymanym na terenie Włoch. Z ich udziałem zostaną przeprowadzone czynności w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. Kontynuowane będą również czynności w kierunku ustalenia pozostałych sprawców - osób współpracujących z grupą przestępczą.
Oskarżonym, którzy kierowali bądź uczestniczyli w grupie przestępczej, grożą kary pozbawienia wolności do lat 15, pozostałym oskarżonym - do lat 8.
Pod koniec października ub. roku włoska agencja prasowa Ansa podała, że przyczyną śmierci trzech lub czterech Polaków, pracujących w gospodarstwach rolnych w Apulii we Włoszech, mogło być nieleczone zapalenie płuc i brak jakiejkolwiek opieki lekarskiej. Agencja powołała się przy tym na wstępne ustalenia prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie niewyjaśnionych okoliczności śmierci 14 polskich obywateli w rejonie miasta Foggia w ostatnich latach.