Świat12 czerwca Irlandczycy zadecydują o losach Traktatu?

12 czerwca Irlandczycy zadecydują o losach Traktatu?

W Irlandii, która jako jedyny kraj unijny zdecyduje o przyjęciu Traktatu Lizbońskiego w drodze referendum, odbędzie się ono prawdopodobnie 12 czerwca. Ponformował o tym w irlandzkim parlamencie premier Bertie Ahern.

Nie ustaliliśmy daty, ale wydaje się, że czwartek 12 czerwca będzie najlepszym terminem - powiedział Ahern, który nieco wcześniej ogłosił, że z dniem 6 maja złoży dymisję.

Wszystko jest przygotowane. Kampania jest, jak sądzę, w toku - dodał. Rząd Irlandii opublikował "Białą Księgę" na temat traktatu, powołano też komisję ds. referendum.

Podpisany 13 grudnia Traktat z Lizbony ma wejść w życie na początku 2009 roku, pod warunkiem pomyślnego zakończenia procesu ratyfikacji dokumentu we wszystkich państwach unijnych. Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania pod referendum traktatu zastępującego unijną konstytucję, odrzuconą w 2005 r. w referendach przez Francuzów i Holendrów.

Główne postanowienia traktatu - nowe w stosunku do obecnie obowiązującego Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych.

Irlandia wywołała kryzys w Unii Europejskiej, odrzucając w 2001 roku w referendum Traktat z Nicei. Przyjęła go w drugim referendum w 2002 roku.

Według ostatniego sondażu, opublikowanego na początku marca, 46 procent obywateli Irlandii zamierza głosować za przyjęciem Traktatu Lizbońskiego, przeciwnych jest 23 procent, a 31 procent jeszcze się nie zdecydowało.

Minister spraw zagranicznych Dermot Ahern przedstawiając "Białą Księgę" na temat Traktatu uczynił aluzję do wspaniałego wzrostu gospodarczego Irlandii, nazywanej "celtyckim tygrysem", i wezwał około 4 mln Irlandczyków, by pamiętali o ogromnych korzyściach, jakie krajowi przyniosła UE.

W liczącym 166 mandatów parlamencie Irlandii za przyjęciem Traktatu są wszystkie ugrupowania z wyjątkiem nacjonalistycznej partii Sinn Fein, która ma w nim czterech przedstawicieli.

Premier Ahern, objęty dochodzeniem sądowym w związku z zarzutami o korupcję, ogłosił w środę, że 6 maja złoży rezygnację. Według dziennika "The Irish Times" przestanie też przewodzić Partii Republikańskiej (Fianna Fail). Ahern, który na czele rządu stoi od prawie 11 lat, jest pierwszym premierem w Irlandii wybranym na trzy kolejne kadencje.

Bertie Ahern kilkakrotnie stawał przed trybunałem antykorupcyjnym, badającym powiązania między politykami a deweloperami. Opozycja domaga się od premiera wyjaśnień.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)