11 listopada w Polskim Radio
Święto Niepodległości na antenie "Jedynki", "Dwójki" oraz "Trójki" Polskiego Radia.
10.11.2005 05:59
11 listopada - Święto Niepodległości to okazja do patriotycznej zadumy – do wspomnień sprzed lat oraz rozmowy o naszej historii pełnej wzlotów i upadków, a także do przedstawienia dzieł muzycznych i literackich nawiązujących do tamtych dni. Polskie Radio przygotowała na ten dzień specjalny program.
W związku ze zbliżającym się „Świętem Niepodległości” Jedynka Polskiego Radia przygotowała szereg audycji o tematyce patriotycznej.
Już od północy (godz. 00.07 – 03.00) - w cyklu NOCNE SPOTKANIA – audycja „Bóg, honor, Ojczyzna”. Gośćmi Elżbiety Mamos będą: Hanna Baltyn – historyk literatury, Zbigniew Gluza – szef Ośrodka „Karta”.
W audycji KIERMASZ POD KOGUTKIEM (godz. 3.04 – 5.30) poruszone zostaną następujące tematy:
- pieśni Wileńszczyzny i narodów bez państwa: Maria Krupowies
- smutne wesela na Kurpiach
- pamięć przeszłości – roztoczańskie cmentarze
- walka o polskość na Kaszubach i pieśni wojenkowe
Audycję poprowadzi Małgorzata Jędruch.
Poranna audycję SYGNAŁY DNIA (5.30-9.00) poprowadzi Wiesław Molak.
W audycji m. in.:
- czego jeszcze nie wiemy o tamtych dniach 1918 roku?
- świat i Europa w dniu zakończenia Wielkiej Wojny
- polscy politycy w 20-leciu
- wspomnienia ostatnich żywych świadków historii
- tradycje ówczesnych jednostek wojskowych kultywowane do dziś
- polska gospodarka w listopadzie 1918 roku
- opowieść o Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie
- imprezy plenerowo-historyczne w kraju
W godzinach 9.00-10.00 – transmisja mszy świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.
Od godziny 10.05 – specjalne wydanie magazynu CZTERY PORY ROKU poprowadzi Marta Kielczyk.
W programie m. in.:
Czy potrzebujemy bohaterów narodowych? Czy pojęcie wzorca, autorytetu się zdewaluowało? – odpowiedzi na te pytania udzieli gość audycji – Szymon Hołownia – felietonista. Ponadto w programie:
- sonda wśród młodych: mój idol, mój wzór - czy mamy autorytety?
- „ranking” najpopularniejszych bohaterów narodowych
- lektury „ku pokrzepieniu serc”
W magazynie Z KRAJU I ZE ŚWIATA (11.55 – 13.00) transmisja uroczystości Święta Niepodległości z Pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Od godziny 13.05 do 16.00 MUZYCZNĄ JEDYNKĘ poprowadzi Maria Szabłowska.
W audycji:
-
Czy umiemy śpiewać pieśni patriotyczne?
-
Wielka impreza pod Sukiennicami w Krakowie
W popołudniówce Z PIERWSZEJ RĘKI (16.00 – 18.45) w programie m. in.:
- czy podziały rozbiorowe są wciąż aktualne?
- kalendarium niepodległości w pigułce (archiwalia)
- polska gospodarka - podobieństwa i różnice
- patriotyzm wczoraj i dziś
- co by było gdyby...? alternatywna historia rozbiorów
Audycję poprowadzi Kacper Kaliszewski.
W cyklu WIECZÓR Z JEDYNKĄ (19.08 – 22.00) – „Wolność” w literaturze polskiej po 1918 roku - prowadzenie Michał Montowski.
Gośćmi audycji będą: dr Marek Gumkowski, Jan Gondowicz - historycy literatury.
Tematyką audycji będą: wizja przyszłości w literaturze okresu międzywojennego. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918 otworzyło nowe perspektywy myślowe. Wielu twórców 20-lecia międzywojennego stworzyło literackie wizje przyszłości.
Od 19.15 - „WRACAJĄ JAK PTAKI”... SULEJÓWEK, JESIEŃ 2005 ROKU - audycja dokumentalna Barbary Grebeckiej.
Wracają po latach do Polski, do dawnej siedziby Piłsudskich w Sulejówku pod Warszawą, pamiątki związane z Józefem Piłsudskim, Marszałkiem Polski, Naczelnikiem Państwa Polskiego, twórcą jego niepodległości. W tym roku, przed świętem 11 Listopada, do zbiorów już zgromadzonych, dołączono nowe, cenne pamiątki. Przywiozła je latem z Londynu, z Instytutu im. J. Piłsudskiego, córka Marszałka – Pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska. Przez długie lata, na obczyźnie otaczała je opieką także druga, starsza córka, Wanda. Jej marzeniem było ujrzenie owych śladów przeszłości właśnie w Sulejówku. Urzeczywistniła je, tuż tylko Pani Jadwiga... W audycji „WRACAJĄ PTAKI..” przypomnimy czas zatrzymany w ocalałych zbiorach: fotografiach, dokumentach, militariach, nielicznych sprzętach, historię ich wojennej i powojennej tułaczki. Przybliżymy także młode pokolenie Rodziny Piłsudskich, wnuki i prawnuki, po dziesiątkach lat kultywujące pamięć o życiu i dziele swojego Dziadka, pamięć o ciągle żywej Jego legendzie.
O godzinie 21.07 w TEATRZE POLSKIEGO RADIA – Scena klasyki – Antologia poezji patriotycznej – „Tęsknota za krajem” – w reżyserii Janusza Kukuły.
Wystapią: Andrzej Ferenc, Krzysztof Kołbasiuk, Anna Dereszowska, Karolina Gruszka, Grażyna Barszczewska, Marcin Przybylski.
Teatr Polskiego Radia 11 listopada przedstawi cykl Pejzaże jesienne – poezja polska w radiowej Jedynce składający się z 12 miniatur poetyckich opisujących piękno ojczyzny, m.in. wiersze Władysława Perzyńskiego, Andrzeja Niemojewskiego (Nad Utratą. Pamięci Fryderyka Chopina), Marii Konopnickiej (Nigdy was nie zapomnę). Wykorzystano wiesze sławiące piękno polskiego krajobrazu, miast, rzek zapomnianych poetów, które należy przywrócić szerokiej rzeszy odbiorców. Ukoronowaniem prezentacji 12 miniatur będzie słuchowisko Tęsknota za krajem.
Oto propozycja radiowej "Dwójki":
Oferta muzyczna
O godz. 10.00 zapraszamy do wysłuchania „Koncertu sprzed lat” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego z udziałem solistów: Stefanii Woytowicz – sopran, Bogdana Paprockiego – tenor, Leonarda Andrzeja Mroza – bas. W repertuarze utwory kompozytorów polskich, w tym fragmenty „Harnasi” Karola Szymanowskiego.
Tego dnia zaprezentowane zostaną polskie pieśni historyczne śpiewane przez Chór Polskiego Radia (godz. 11.30). W audycji Elżbiety Gryń-Stasik pt. „Pejzaż polski” znajdzie się także liryka chóralna Henryka Mikołaja Góreckiego (godz. 12.35) oraz liryka Feliksa Nowowiejskiego (godz. 15.00). Słuchaczom Dwójki przypomnimy recital fortepianowy Witolda Małcużyńskiego wykonany w Sali Senatorskiej Zamku na Wawelu 16 lutego 1959 r. (godz. 13.05).
O godz. 19.00 zapraszamy na transmisję z koncertu „Polonia Semper Fidelis” odbywającego się w ramach I Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, soliści: Iwona Sobotka – sopran, Ingolf Wunder – fortepian. W programie: Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna; Tadeusz Baird Elegeia na orkiestrę; Karol Szymanowski Słopiewnie na sopran i orkiestrę op. 46 bis; Zbigniew Penherski Sygnały na orkiestrę symfoniczną; Fryderyk Chopin I Koncert fortepianowy e-moll op. 11.
Oferta literacko-publicystyczna
„Kochankowie z masakrą w tle” – to tytuł audycji Hanny Marii Gizy z udziałem prof. Marii Poprzęckiej na temat dzieła Jana Matejki „Kazanie Skargi” (godz. 9.45).
O trudnym darze niepodległości, ludziach i zdarzeniach rozmawiać będzie Hanna Maria Giza z autorem książki pt. „Gorzka chwała. Polska i jej los 1918-1939” Richardem M. Wattem oraz polskimi historykami m.in. prof. Andrzejem Ajnenkielem (godz. 16.05-17.00).
Słuchowisko pt. „Zagubieni w historii” wg. „Sławy i chwały” Jarosława Iwaszkiewicza, w adaptacji Bogumiły Prządki przedstawione zostanie w dwóch częściach o godz. 18.00 i o godz. 22.00 - czytamy w komunikacie prasowym.
W piątek 11 listopada w "Trójce" w pasmach prowadzonych kolejno przez Piotra Barona, Kubę Strzyczkowskiego, Mariusza Rokosa oraz Roberta Kantereita pojawi się specjalny krzepiący cykl pod hasłem "Lista polskich sukcesów - podsumowanie roczne". W ciągu całego dnia przedstawionych zostanie wiele budujących przykładów dotyczących przełomowych wydarzeń, unikalnych produktów, dziedzin nauki, czy sztuki, które wyróżniają Polskę na arenie międzynarodowej. Przypomniane zostaną polskie sukcesy ostatniego roku, między innymi: nagroda Oskara dla Jana A. P. Kaczmarka, obchody 25lecia Solidarności, oraz koncert J.M. Jarre'a, mistrzostwo Europy siatkarek, polski wkład w Pomarańczową Rewolucję, a także osiągnięcia mniej nagłaśniane choć bardzo istotne, jak światowe sukcesy projektantki mody - Anny Kuczyńskiej czy zwycięstwo studentów Uniwersytetu Warszawskiego w międzynarodowym konkursie programistycznym.
Tuż po "Liście polskich sukcesów", o 18:00 specjalne świąteczne wydanie "Listy przebojów Trójki". Zaprasza Marek Niedźwiecki - informuje stacja w komunikacie prasowym.