Trwa ładowanie...
d3yw3h4

11 grudnia - kalendarium historyczne

d3yw3h4
d3yw3h4

11 grudnia 1605 - Ślub Zygmunta III Wazy

Odbył się ślub króla polskiego Zygmunta III Wazy z Konstancją, córką arcyksięcia austriackiego Karola.

11 grudnia 1923 - Marianna Dolińska morduje swoje dzieci

Marianna Dolińska, mieszkanka wsi Antoniówka pod Radomiem powiesiła czwórkę własnych dzieci. Matka zamordowała dzieci, aby uchronić je przed głodem. 11 grudnia mija 90 lat od tej zbrodni.

Kobieta długo błąkała się z dziećmi po lesie. Rodzina marzła i nie miała nic do jedzenia. Mąż Dolińskiej został wcześniej aresztowany za wielokrotne kradzieże. Rodzina pochodziła ze społeczności Romów. Jednak, ani własna społeczność, ani Polacy z okolicznych wsi nie chcieli jej pomóc. W regionie panowała bieda i głód.

Dzień po morderstwie Dolińska zgłosiła sprawę policji i przyznała, że powiesiła na drzewie czwórkę swoich dzieci, w wieku od 6 miesięcy do 7 lat. Trafiła do aresztu, nie została jednak skazana, ponieważ psychiatrzy orzekli, że jest niepoczytalna. Cierpiała na chorobę afektywną dwubiegunową, przejawiającą się m.in. występującymi przemiennie skrajnymi nastrojami. Badaniem jej przypadku zajęli się najlepsi polscy psychiatrzy.

d3yw3h4

Dolińska zmarła w 1928 roku w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach.

11 grudnia 1941 - Polska wypowiada wojnę Japonii

Polska wypowiada wojnę cesarstwu Japonii. To konsekwencja japońskiego ataku na Pearl Harbor. Był to pierwszy przypadek wypowiedzenia wojny przez II RP. Wcześniejsze konflikty toczyły się bez formalnego wypowiedzenia wojny.

Japonia nie przyjęła polskiej deklaracji. - Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii - skomentował sytuację premier Japonii Hideki Tojo.

d3yw3h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3yw3h4
Więcej tematów