Trwa ładowanie...
d11tnex

11 grudnia - kalendarium historyczne

d11tnex
d11tnex

11 grudnia 1605 - Ślub Zygmunta III Wazy

Odbył się ślub króla polskiego Zygmunta III Wazy z Konstancją, córką arcyksięcia austriackiego Karola.

11 grudnia 1923 - Marianna Dolińska morduje swoje dzieci

Marianna Dolińska, mieszkanka wsi Antoniówka pod Radomiem powiesiła czwórkę własnych dzieci. Matka zamordowała dzieci, aby uchronić je przed głodem. 11 grudnia mija 90 lat od tej zbrodni.

Kobieta długo błąkała się z dziećmi po lesie. Rodzina marzła i nie miała nic do jedzenia. Mąż Dolińskiej został wcześniej aresztowany za wielokrotne kradzieże. Rodzina pochodziła ze społeczności Romów. Jednak, ani własna społeczność, ani Polacy z okolicznych wsi nie chcieli jej pomóc. W regionie panowała bieda i głód.

Dzień po morderstwie Dolińska zgłosiła sprawę policji i przyznała, że powiesiła na drzewie czwórkę swoich dzieci, w wieku od 6 miesięcy do 7 lat. Trafiła do aresztu, nie została jednak skazana, ponieważ psychiatrzy orzekli, że jest niepoczytalna. Cierpiała na chorobę afektywną dwubiegunową, przejawiającą się m.in. występującymi przemiennie skrajnymi nastrojami. Badaniem jej przypadku zajęli się najlepsi polscy psychiatrzy.

d11tnex

Dolińska zmarła w 1928 roku w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach.

11 grudnia 1941 - Polska wypowiada wojnę Japonii

Polska wypowiada wojnę cesarstwu Japonii. To konsekwencja japońskiego ataku na Pearl Harbor. Był to pierwszy przypadek wypowiedzenia wojny przez II RP. Wcześniejsze konflikty toczyły się bez formalnego wypowiedzenia wojny.

Japonia nie przyjęła polskiej deklaracji. - Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii - skomentował sytuację premier Japonii Hideki Tojo.

d11tnex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d11tnex
Więcej tematów