WP
WP
IAR

"11 Dzielnych Ludzi" na Święto Niepodległości

W Warszawie odbędzie się promocja książki pod tytułem "11 Dzielnych Ludzi". Publikacja powstała w związku z 90. rocznicą Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Jest to zbiór ilustrowanych esejów poświęconych mało znanym bohaterom, którzy w różny sposób walczyli o niepodległą Polskę. Jej pomysłodawcą jest Narodowe Centrum Kultury.

Jedenastkę dzielnych ludzi tworzą Aleksy Rżewski, Kazimierz Nowak, Wanda Gertz, Józef Herzog, rotmistrz Witold Pilecki, Marian Rejewski, Bronisław Kowalczewski, Elżbieta Zawacka, Danuta Skorenko, rodzina Ulmów oraz generał August Emil Fieldorf pseud. "Nil".

Temu ostatniemu poświęcono film, który wejdzie do kin w przyszłym roku. Podczas dzisiejszej promocji zobaczymy jego zwiastun. W spotkaniu wezmą też udział reżyser filmu Ryszard Bugajski, Olgierd Łukaszewicz, który wcielił się w rolę generała "Nila" oraz autorzy książki.

WP

W oparciu o książkę "11 Dzielnych Ludzi" Narodowe Centrum Kultury przygotowało kampanię społeczno - edukacyjną. Jej celem jest stworzenie katalogu regionalnych bohaterów, o których nie ma mowy w podręcznikach do historii.

Kandydatury wraz z notką biograficzną można proponować na stronie internetowej www.niepodleglosc.nck.pl. Działalność zgłaszanych bohaterów musi zawierać się w ostatnich 90-ciu latach.

Polub WP Wiadomości
WP
WP