101. pielgrzymka papieża
Jan Paweł II rozpoczął swoją 101.
pielgrzymkę zagraniczną. Podczas jednodniowej niedzielnej wizyty w
Bośni i Hercegowinie papież dokona beatyfikacji świeckiego
katolika Ivana Merza, który na początku XX wieku propagował na
Bałkanach idee Akcji Katolickiej.
22.06.2003 | aktual.: 22.06.2003 12:38
Jan Paweł II krótko po godzinie siódmej w niedzielę rano opuścił Watykan,aby udać się na międzynarodowe lotnisko Leonardo da Vinci we Fiumicino pod Rzymem, skąd airbusem włoskich linii Lotniczych Alitalia odleci do Banja Luki.
Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" nazwał 101. pielgrzymkę papieża "podróżą do sedna cierpienia". Komentatorzy przypominają, że na terytorium dzisiejszej Bośni i Hercegowiny podczas działań wojennych na Bałkanach katolicy zostali zdziesiątkowani. "L'Osservartore" w wydaniu niedzielnym przypomina, że w latach 1991-1995 na skutek "czystek etnicznych większość katolików zostało wymordowanych lub zmuszonych do ucieczki".
Dziennik zwraca też uwagę, że obecnie najbardziej pilnym zadaniem w Bośni i Hercegowinie jest "zagwarantowanie poszanowania praw człowieka bez względu na jego przynależność etniczną i wyznawaną religię".
Włoscy komentatorzy podkreślają, że podczas kilkunastogodzinnej wizyty papieża w BiH nie dojdzie do jego spotkania z prawosławnym patriarchą Serbii Pavle. Cerkiew serbska protestuje w ten sposób przeciwko celebrowaniu mszy św. beatyfikacyjnej przez papieża na wzgórzu Petricevać, gdzie podczas II wojny światowej Chorwaci dokonali masakry prawosławnych Serbów.
Na utworzoną w 1995 roku Republikę Bośni i Hercegowiny składa się Republika Serbska i chorwacko-islamska federacja Bośni i Hercegowiny mające odrębne parlamenty i rządy. Większkość ludności to muzułmanie (43%). Prawosławni stanowią ok. 30% ludności, podczas gdy katolicy niespełna 12%.
Jan Paweł II w 1997 roku odwiedził już Sarajewo, gdzie wcześniej (w 1994 roku) odwołał swoją wizytę z powodu "niewystarczających gwarancji bezpieczeństwa", a także dlatego, by "niewłaściwe interpretowanie takiej podróży nie spotęgowało jeszcze istniejących już napięć".
Podobnie jak w 1997 roku w Sarajewie, również obecna wizyta w Banja Luce nie jest pozbawiona niepokoju o osobiste bezpieczeństwo papieża. Watykan stara się zminimalizować te obawy, jednak władze BiH poinformowały o dokonanych przed wizytą aresztowaniach kilku podejrzanych.
W Banja Luce na murach niektórych budynków przed wizytą papieża pojawiły się skierowane przeciwko niej napisy, a wielu mieszkańców BiH otwarcie deklaruje swoją obojętność wobec przyjazdu Jana Pawła II.
Papież od zakończenia działań wojennych na terenie byłej Jugosławii (1995) odwiedził w 1997 roku Sarajewo, w 1996 i 1999 roku Słowenię i trzykrotnie, w 1994, 1998 oraz zaledwie dwa tygodnie temu - Chorwację.