Trwa ładowanie...

100 tysięcy złotych w zamian za korzystny wyrok. Śledztwo ws. byłego prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo ws. byłego prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu. Sędzia Marek Z. miał przyjąć 100 tys. zł. łapówki w zamian za wydanie korzystnego wyroku.

100 tysięcy złotych w zamian za korzystny wyrok. Śledztwo ws. byłego prezesa Sądu Okręgowego w PrzemyśluŹródło: iStock.com, fot: wavebreakmedia
d41n796
d41n796

Na początku 2018 roku w Jarosławiu na Podkarpaciu sędzia Marek Z. miał zażądać, a następnie przyjąć 100 tys. złotych. W zamian miał wydać korzystny wyrok dla Macieja M. który miał umorzyć przepadek kwoty około 2 milionów złotych.

Jednak po zapoznaniu się z aktami sprawy, Marek Z. stwierdził, że jest ona przedawniona, dlatego jej umorzenie jest przesądzone. Jednak nie poinformował o tym Macieja M. Nie powiedział mu również, że ma orzekać w jednoosobowym składzie.

- W lutym 2018 roku przed rozprawą Marek M. wręczył Bogusławowi P. kwotę 110 tys. złotych, informując, że 100 tys. to pieniądze przeznaczone dla sędziego, zaś 10 tys. dla innej osoby zamieszanej w to przestępstwo - przekazała we wtorek Prokuratura Krajowa.

Zobacz też: Nieobecny Jarosław Kaczyński. "To źle się skończy dla PiS"

To jednak nie wszystko. W maju 2019 roku do sędzi dotarła informacja, że w prokuraturze toczy się postępowanie w sprawie przyjęcia przez niego korzyści majątkowej od Macieja M. Marek Z. próbował namówić osobę zeznającą w tej sprawie do zmiany zeznań.

d41n796

- Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie jednoznacznie wskazuje, że sędzia dopuścił się przestępstwa z art. 228 §1 i 4 kk, czyli przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej, a także uzależnienia wykonania czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej - dodaje Prokuratura Krajowa. Sędziemu w Przemyśla grozi kara więzienia do lat 10.

Jednocześnie pojawił się również wniosek prokuratury o wyrażenie zgody na aresztowanie sędziego i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Marek Z. odwołał się od tego orzeczenia. Kolejne posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w tej sprawie wyznaczono na 5 marca 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41n796
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41n796
Więcej tematów