100 tys. osób domagało się zwrotu Wzgórz Golan
Około 100 tys. Syryjczyków demonstrowało w mieście Kunejtra, domagając się zwrotu całych okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan.
17.04.2006 | aktual.: 17.04.2006 22:18
Na Wzgórzach Golan mieszka obecnie około 17 tys. Syryjczyków i 15 tys. osadników izraelskich. Większość arabskich mieszkańców tych terenów nie zgodziła się na przyjęcie izraelskiego obywatelstwa.
Demonstranci zostali przywiezieni do Kunejtry autokarami m.in. z syryjskiej stolicy Damaszku, a także z innych miast, m.in. z północy kraju.
W dniu 17 kwietnia jest obchodzone święto odzyskania przez Syrię niepodległości. To jedyny dzień w roku, kiedy rząd syryjski zezwala na wjazd do Kunejtry.
Izrael zajął należące do Syrii Wzgórza Golan w czasie wojny w 1967 roku. Kunejtra, położona 65 km od Damaszku, została doszczętnie zniszczona w 1974 r. przez wycofujące się wojska izraelskie. Władze syryjskie nie odbudowały miasta, które służy jako świadectwo izraelskiej okupacji.
Przedstawiciel rządzącej w Syrii Partii Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego Mohammed Saed Bchejtan obiecał zebranym, że Syria odzyska "każdą piędź swojego terytorium".
Rozmowy syryjsko-izraelskie w sprawie układu pokojowego między obydwoma krajami załamały się w 2000 r., gdy ówczesny przywódca Syrii Hafez Asad odrzucił izraelską propozycję wycofania się z niemal całego obszaru Wzgórz Golan przy jednoczesnym minimalnym przesunięciu granicy Izraela u stóp Wzgórz. Damaszek domaga się zwrotu całych zagrabionych Wzgórz i wycofania Izraela do granic sprzed 1967 r. Izrael nie zgadza się na wznowienie rozmów pokojowych, dopóki Syria nie podejmie zdecydowanych kroków przeciwko skrajnym ugrupowaniom palestyńskim działającym na jej terytorium.