100‑letnia Polka kontra 1000-letnia Polska - 1:0
Za przewlekłość prowadzonego postępowania sądowego Polska będzie musiała zapłacić 4 tysiące euro. Skargę do Trybunału Praw Człowieka wniosła Waleria Kroenitz - 100-letnia mieszkanka Przemyśla.
Przez 6 lat trwało postępowanie sądowe mające przywrócić skarżącej, odebraną jej w 1948 roku na mocy wywłaszczenia, nieruchomość w Częstochowie. Pomimo anulowania tej decyzji w roku 1996, Waleria Kroenitz nie mogła korzystać z własności, bowiem zajmowały ją Częstochowskie Zakłady Metalowe. Nie mogąc doczekać się na decyzję sądu, wniosła kolejny pozew o wypłacenie rekompensaty za utracone zyski, które mogłaby osiągnąć dysponując nieruchomością.
Trybunał Praw Człowieka jednogłośnie orzekł naruszenie artykułu 6 Europejskiej Konwencji. Gwarantuje on obywatelom przeprowadzenie postępowania sądowego w rozsądnym czasie.
Skarga, jak stwierdzono w uzasadnieniu wyroku, nie była skomplikowana. Niczym też nie można wytłumaczyć, jak podkreślono, ponad rocznych przerw pomiędzy kolejnymi rozprawami.
Polski wymiar sprawiedliwości, zdaniem Trybunału, powinien także wziąć pod uwagę podeszły wiek skarżącej i postarać się, by jak najdłużej mogła swobodnie korzystać z odzyskanej własności.
W ramach zadośćuczynienia, Polska zobowiązana została do wypłacenia Walerii Kroenitz 4 tys. euro.(an)