Polska100 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego

100 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego

Związek Nauczycielstwa Polskiego, jedna z
największych organizacji zrzeszająca pracowników szkół,
przedszkoli i uczelni wyższych obchodzi stulecie działalności. W Warszawie odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu
Głównego ZNP.

Zajmujemy się wszystkim tym, co dotyczy nauczycieli i osób zatrudnionych we wszystkich typach szkół, interesują nas także emeryci. Bronimy ich praw, walczymy o to, by w edukacji działo się lepiej - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz. Według niego do organizacji należy ok. 330 tys. osób.

100-letnia tradycja sprawia, że ZNP jest naturalnym, dobrze przygotowanym partnerem do dialogu w sprawach edukacji - ocenił minister edukacji Mirosław Sawicki.

Wyjaśnił, że decyzje w sprawach edukacyjnych zapadają na trzech poziomach: centralnym (minister m.in. ustala minimalne pensje gwarantowane), lokalnym (organem prowadzącym szkoły jest samorząd) i szkolnym (dyrektor decyduje m.in. kogo zatrudnić). W tej sytuacji nauczyciele potrzebują swoich reprezentantów do prowadzenia negocjacji na każdym z tych szczebli - powiedział Sawicki.

Polscy nauczyciele działający tajnie w zaborze rosyjskim postanowili zorganizować się i założyli Związek Nauczycieli Ludowych, który w 1905 r. przekształcił się w Związek Nauczycielstwa Polskiego. W czasie II wojny światowej związkowcy działali w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej i prowadzili komplety.

ZNP wielokrotnie protestował przeciwko niekorzystnym, jego zdaniem, zmianom w oświacie. Organizował marsze milczenia, strajki w szkołach i okupacje ministerialnych budynków. Od 1995 r. zajmuje się nie tylko sprawami związkowymi, ale także prowadzi własną uczelnię - Wyższą Szkołę Pedagogiczną ZNP.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)