100 dni MSWiA - zmiana kadr, nowelizacje ustaw
Zmiany kadrowe w podległych MSWiA formacjach, reorganizacja w Komendzie Głównej Policji, prace nad nowelizacjami ustaw o policji, straży granicznej i ustawą o zarządzaniu kryzysowym - to bilans pierwszych 100 dni nowego kierownictwa ministerstwa, na czele którego stoi wicepremier Ludwik Dorn.
07.02.2006 | aktual.: 07.02.2006 21:11
Ruchy kadrowe rozpoczęły się od zmian m.in. na stanowiskach szefów i wiceszefów policji, straży granicznej i straży pożarnej. W KGP zmienili się też dyrektorzy prawie wszystkich biur - w tym Centralnego Biura Śledczego. Nadal, podobnie jak w straży pożarnej, trwają zmiany na stanowiskach komendantów wojewódzkich.
Rozpoczęto też prace nad nowelizacją ustawy o policji - projekt regulacji prawdopodobnie pod koniec lutego trafi pod obrady Rady Ministrów.
MSWiA i KGP chcą m.in., by funkcjonariusze skazani za współpracę z gangami lub korupcję pozbawiani byli przywilejów emerytalnych (m.in. możliwości przejścia na emeryturę po 15 latach) i lokalu mieszkalnego (stosowne zapisy mają znaleźć się także w ustawie dotyczącej uposażenia emerytalnego funkcjonariuszy).
Nowelizacja ustawy o policji ma też rozwiązać problem nadużywania przez policjantów zwolnień lekarskich i regulować kwestie postępowań dyscyplinarnych - tak by nie były one wszczynane w przypadkach drobnych naruszeń dyscypliny, np. notorycznych spóźnień.
W ustawie o policji ma również znaleźć się zapis, zgodnie z którym dzieciom poległych na służbie funkcjonariuszy będzie przysługiwać stypendium na okres kształcenia (do 25. roku życia).
Nowe kierownictwo MSWiA i policji zapowiada też zmiany w Centralnym Biurze Śledczym i Zarządzie Operacji Antyterrorystycznych (ZOA). Mają one polegać m.in. na zaostrzeniu kryteriów wobec kandydatów, zwiększeniu współpracy z innymi wydziałami policji, ujednoliceniu - w przypadku ZOA - szkoleń w oddziałach w całym kraju.
Rozbudowane ma zostać również biuro spraw wewnętrznych policji - w ciągu 2-3 lat z 200 do ok. 700 etatów. Będzie się ono zajmować nie tylko wykrywaniem przestępstw czy nadużyć wśród policjantów, ale też sprawdzaniem pomówień.
MSWiA oraz KGP zapowiadają też zwiększenie liczby policjantów na ulicach - m.in. poprzez ucywilnianie formacji. W całym kraju trwa też rekrutacja do policji - 9 maja ma zostać przyjętych 1040 osób, 28 sierpnia - 1840 i 21 listopada - 1940.
Pod koniec lutego mają zakończyć się prace nad programem "Wspólnie bezpieczniej", którego celem będzie współpraca policji i samorządów w przeciwdziałaniu drobnej przestępczości i chuligaństwu.
Dotychczas wprowadzono m.in. nowe wytyczne dotyczące zatrzymywania osób posiadających immunitet (posłów, senatorów, sędziów), a podejrzewanych o jazdę pod wpływem alkoholu. Zgodnie z nimi, jeśli np. parlamentarzysta odmówi poddania się badaniom alkomatem, policjanci mogą użyć wobec niego siły, zatrzymać go i przewieźć go do szpitala w celu wykonania badań krwi.
Wicepremier Dorn polecił też, by w związku z rosnącą w ostatnich latach liczbą wypadków i kradzieży na stokach narciarskich patrolowali je policjanci na nartach.
Policja - zgodnie z zaleceniami komendanta głównego - ma też negocjować wysokość odszkodowań i dążyć do zawierania ugody w sytuacjach, gdy wskutek błędu funkcjonariuszy ktoś zostanie ranny lub zginie.
W resorcie trwają też prace nad ustawą o zarządzaniu kryzysowym. Ma ona określić, kto i za co odpowiada w sytuacjach kryzysowych takich jak powodzie, pożary, katastrofy naturalne czy zamachy terrorystyczne.
Ustawa ta ma m.in. nałożyć na wojewodów obowiązek i odpowiedzialność za przygotowanie tzw. planów kryzysowych. Mają być w nich zawarte zarówno informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń, jak i sposoby przeciwdziałania im.
Wprowadza ona też pojęcie planowania cywilnego - które ma oznaczać m.in. inwentaryzację sił i zasobów (np. ratowniczych), które można wykorzystać w czasie sytuacji kryzysowej. Na jej mocy ma też powstać Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - organ ten będzie zbierał informacje dla premiera m.in. o procedurach.
Przygotowywane są też m.in. zmiany systemu szkolnictwa policyjnego, a także wieloletni program modernizacji oraz unowocześnienia służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji.