Polska10 września - Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

10 września - Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

10 września przypada Światowy Dzień Pierwszej
Pomocy. W całym kraju mają odbyć się w tym dniu pokazy
ratownictwa. Ideą obchodów jest zwrócenie uwagi na konieczność
posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy -
poinformowała Anna Szymanowska z Zarządu Głównego
Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK).

W Polce Światowy Dzień Pierwszej Pomocy będzie obchodzony po raz drugi; w tym roku pod hasłem: "Pierwsza pomoc. POMAGAMY". W wielu miastach zaplanowano festyny i pokazy, w których wezmą udział ratownicy PCK. Celem obchodów jest uświadomienie znaczenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy dla poprawy bezpieczeństwa - powiedziała Szymanowska.

Przypomniała, że po wypadku decydujące dla zdrowia i życia poszkodowanego są pierwsze cztery minuty - wówczas należy udzielić mu pierwszej pomocy. Pomocy może udzielić nawet 4-letnie dziecko - może zadzwonić po pogotowie - podkreśliła. Według Szymanowskiej, należy uczyć się udzielać pierwszej pomocy, ponieważ pogotowie ratunkowe nie zawsze może przyjechać w krótkim czasie.

Szymanowska poinformowała, że w tym roku na kursy pierwszej pomocy zgłosiło się bardzo wiele osób; wyjeżdżały one później do pracy do krajów Unii Europejskiej, gdzie przy zatrudnieniu wymagane jest zaświadczenie o odbyciu kursu. PCK wydaje je wszystkim uczestnikom kursu, którzy pozytywnie zdadzą egzamin. Zaświadczenie wydane przez nie honorowane jest w krajach UE.

Jak poinformowała Szymanowska, w sobotę w Warszawie na Polach Mokotowskich podczas pikniku rodzinnego "Bądź bezpieczny w mieście", będzie można obejrzeć pokazy współdziałania służb ratunkowych w sytuacji nagłych zdarzeń wymagających udzielania pierwszej pomocy, zabezpieczania zagrożonego terenu.

Tego samego dnia w centrum wolontariatu Uniwersytetu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) w Szadowie-Młynie koło Kwidzyna (Pomorskie) Fundacja WOŚP organizuje spotkanie z grupą specjalistów-kardiologów. Odbędą się także pokazy.

Telewizja Polska 11 września ma wyemitować programy poświęcone udzielaniu pierwszej pomocy oraz reklamy społeczne dotyczące tego problemu.

Najprostszy kurs pierwszej pomocy organizowany w Polsce m.in. przez PCK, WOŚP, Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej trwa od 10 do 16 godzin i obejmuje m.in.: zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie pomocy, przeprowadzenie masażu serca i sztucznego oddychania oraz pomoc przy użyciu półautomatycznego defibrylatora. Koszt kursu to ok. 150 zł.

PCK w Polsce przeprowadził w 2004 roku ponad 3,7 tys. kursów pierwszej pomocy, na których przeszkolono ponad 64 tys. osób, większość z nich to młodzież (ponad 48 tys.).

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony jest od kilku lat w drugą sobotę września; ustanowiony został przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc. W tym dniu mówi się o tym, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy zagrożone jest ludzkie życie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)