10 tysięcy polskich psów i kotów ma paszporty
Około 10 tys. paszportów dla psów, kotów i
fretek wydano przez pierwsze dwa i pół miesiąca obowiązywania w
Polsce tego wymogu unijnego prawa - poinformował Andrzej Lisowski
z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
12.12.2004 | aktual.: 12.12.2004 13:40
Szacunkowo w Polsce jest około 5 mln psów, około 3,5 mln kotów - zatem 10 tys. wydanych do tej pory paszportów to jest bardzo mało, to zaledwie 1,5% - powiedział Lisowski.
Obowiązek posiadania paszportów dla psów, kotów i innych zwierząt hodowanych w domu, które towarzyszą właścicielom w podróży do państw Unii Europejskiej, obowiązuje od 1 października.
W takim paszporcie - obok emblematów UE - znajdują się dane o właścicielu, informacje na temat gatunku, rasy, płci oraz umaszczenia psa, kota lub fretki, a także data urodzenia i imię zwierzęcia. Ponadto wymagane są zaświadczenia o szczepieniach oraz informacje o chorobach, które przechodziło. Zdjęcie zwierzęcia nie jest obowiązkowe.
Ten dokument wydawany jest raz na całe życie, a żeby był ważny, potrzebne są jedynie aktualne szczepienia.
Podróżujące po Unii zwierzę musi mieć ponadto identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia również odnotowane jest w paszporcie.
Wyjazd za granicę ze zwierzęciem bez paszportu może wiązać się z wieloma, często kosztownymi, karami dla właścicieli. To zależy od kraju. Najbardziej restrykcyjna jest pod tym względem Anglia - wjazd bez odpowiednich dokumentów może skończyć się nawet uśpieniem zwierzęcia. W innych krajach, na ogół cofa się zwierzę z granicy na koszt właściciela - powiedział Lisowski.
Do Anglii można wjechać ze zwierzętami tylko uprawnionymi drogami, z uprawnionymi przewoźnikami. Wyjazd zwierzęcia do Anglii lub Irlandii wymaga przynajmniej półrocznego okresu przygotowań - uprzedza Lisowski.