Polska10 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim wybierzesz się w podróż samochodem

10 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim wybierzesz się w podróż samochodem

Twoja podróż służbowa lub na urlop powinna być starannie zaplanowana. Ryzyko wystąpienia niemiłych niespodzianek na trasie dotyczy wszystkich kierowców, także korzystających z wygodnych i komfortowych samochodów. Sprawdzenie różnych rzeczy przed wyjazdem może ograniczyć niepotrzebne nerwy i wydatki.

10 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim wybierzesz się w podróż samochodem
Źródło zdjęć: © MP

1. Stan techniczny Ze stanem technicznym pojazdu jest jak z ludzkim zdrowiem. Problemy mogą pojawić się nieoczekiwanie, również przed lub w trakcie wyczekiwanej podróży. Lepiej więc postawić na profilaktykę niż na naprawianie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na stan elementów wpływających na bezpieczeństwo podróżnych. Pod lupą powinny się znaleźć: układ hamulcowy, układ kierowniczy oraz zawieszenie. Przygotowania do podróży są też odpowiednim momentem na uzupełnienie płynów eksploatacyjnych: hamulcowego, do chłodzenia, do spryskiwaczy, a także oleju silnikowego.

2. Opony Olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo mają opony. Zwiastunem problemów mogą być nie tylko rysy czy otarcia. Przed wyjazdem trzeba zwrócić uwagę na głębokość bieżnika. Do tego przyda się specjalna miarka lub odszukanie wskaźników głębokości bieżnika wewnątrz rowków. Nadmierne zużycie jest odczuwane przede wszystkim na mokrej nawierzchni. Wówczas droga hamowania ulega wydłużeniu. Ponadto należy sprawdzić ciśnienie w oponach, najlepiej już po spakowaniu bagaży. Trzeba też pamiętać o stanie koła czy kół zapasowych. Nieodpowiednia ilość powietrza przekłada się m.in. na problemy z hamowaniem czy wykonywaniem różnych manewrów.

3. Klimatyzacja Część osób nie może sobie wyobrazić długiej podróży samochodem bez klimatyzacji. Szczególnie latem, kiedy upały potrafią uprzykrzyć jazdę kierowcy i pasażerom. Wysoka temperatura wywołuje nie tylko szybsze zmęczenie i poirytowanie - dodatkowo obniża poziom koncentracji i wydłuża czas reakcji. Żar lejący się z nieba niekorzystnie wpływa też na silnik, akumulator oraz koła. Przed wyjazdem warto zwrócić uwagę na filtr kabinowy i temperatury w nawiewach. Dłuższe przerwy w używaniu klimatyzacji (np. przez cały okres zimowy) sprzyjają zagrzybieniu, co oznacza konieczność walki z nieprzyjemnymi zapachami.

4. Plan podróży Najkrótsza, najszybsza, a może z ominięciem tras i autostrad płatnych? To tylko część pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć w trakcie planowania podróży. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju tranzytowym czy docelowym, zwłaszcza limity prędkości. Na wagę złota okazują się informacje o opłatach za korzystanie z dróg, tuneli czy mostów. Na dłuższe dystanse przyda się wiedza o potencjalnych miejscach odpoczynku czy noclegu. Przerwy powinny odbywać się przynajmniej raz na dwie godziny lub co 200 km. Nie tylko zmęczenie może wydłużyć czas dotarcia do celu. Częstym koszmarem są zmiany turnusów, wpływające na większe natężenie ruchu. Również remonty, które w okresie letnim nie należą do rzadkości. Warto więc sprawdzić, czy np. fragmenty dróg nie są czasowo wyłączone z ruchu.

* 5. Termin ważności ubezpieczenia* Wzmożony ruch na drogach w okresie urlopowym przekłada się na większe ryzyko uszkodzenia samochodu. Przydatną ochronę w wielu sytuacjach związanych z podróżowaniem stanowi OC komunikacyjne. To ubezpieczenie jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. - Umowy są podpisywane standardowo na 12 miesięcy, ale nie zawsze następuje automatyczne odnowienie. Jeśli dana osoba zakupiła samochód z ważnym OC, to może z niego korzystać do końca obowiązywania polisy. Później musi mieć już nową, nawet jeśli auto stoi bezczynnie w garażu przez większą część roku lub jest w złym stanie technicznym - wyjaśnia Jakub Łukowski, ekspert Liberty Ubezpieczenia. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie? Ceny są zróżnicowane, zależą bowiem od różnych czynników. W uzyskaniu odpowiedzi pomagają kalkulatory ubezpieczeń komunikacyjnych. Można z nich korzystać na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych.

6. Zakres ubezpieczenia O ile zakres OC komunikacyjnego jest regulowany ustawą, tak o szczegółach związanych z Autocasco (AC) decydują towarzystwa ubezpieczeniowe. Kierowcy, którzy posiadają to dobrowolne ubezpieczenie, powinni przed podróżą sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Może się bowiem okazać, że w dniu zawarcia umowy nie planowali np. wyjazdu za granicę. Wybrali więc ochronę tylko na obszarze Polski, a tym samym niższą składkę ubezpieczeniową. Jeśli dojdzie do szkody np. we Włoszech, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma podstaw do wypłacenia odszkodowania. Wiele wariantów zapewnia ubezpieczenie na terenie całej Europy (również w Rosji i Turcji w europejskich częściach ich terytoriów), a także Maroka, Tunezji i Izraela.

* 7. Zielona Karta* Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić regulacje dotyczące certyfikatu Zielona Karta. Potwierdzenie wykupienia obowiązkowego OC jest wymagane w wybranych krajach. Jeśli kierowca nie dopełni formalności, to przy wjeździe do danego państwa nieunikniony będzie zakup ubezpieczenia granicznego. Nie należy ono do tanich, a okres ochrony wynosi przeważnie 15 lub 30 dni. Ubezpieczenie graniczne może być konieczne również w przejazdach tranzytowych. Część towarzystw ubezpieczeniowych nie pobiera opłat za wydanie Zielonej Karty.

8. Niezbędnik kierowcy Listy niezbędnych rzeczy do zabrania zawierają różne pozycje. Ważne, żeby w trakcie podróży być przygotowanym na różne scenariusze. Część kierowców zabiera z sobą rezerwowe kluczyki. Warto je trzymać w innym miejscu niż te używane standardowo. Dobrze jest wyruszać z kompletem zapasowych żarówek. Ich zakup w trasie, zwłaszcza w nocy, może być jak „Mission: Impossible”. W wielu sytuacjach pomaga zamontowany hak oraz linka holownicza w bagażniku. W łatwo dostępnym miejscu powinny znajdować się: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka.

9. Zawartość apteczki Są wyjątki, ale zdecydowana większość kierowców w Polsce nie musi posiadać apteczki samochodowej. Jednak każdy z nich ma obowiązek m.in. udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom wypadku. Trudno o to bez odpowiedniego wyposażenia, a nieudzielenie pomocy jest wykroczeniem. Na rynku można znaleźć apteczki już za 20-30 zł. Znajdują się w nich podstawowe wyroby medyczne. Przydatne okazują się zestawy pierwszej pomocy wraz z trójkątem bezpieczeństwa i kamizelką ostrzegawczą. Są one wymagane w wybranych krajach UE. Przed wyjazdem warto więc przeanalizować przepisy obowiązujące za granicą i uzupełnić ewentualne braki.

10. Bagaże Rozmieszczenie bagaży w aucie nie powinno być przypadkowe. Przed podróżą warto sprawdzić, czy wszystkie przedmioty zostały usunięte spod fotela kierowcy. Olbrzymim problemem w trakcie jazdy może być np. przetoczenie się butelki z napojem pod pedał hamulca. Nie należy pakować bagaży powyżej krawędzi oparć tylnych siedzeń. Część osób przypomina sobie o tym dopiero podczas gwałtownego hamowania. Wówczas przedmioty z bagażnika przedostają się do kabiny pasażerskiej i stwarzają dodatkowe zagrożenie dla podróżnych. Poczucie bezpieczeństwa zagwarantuje siatka oddzielająca. W wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem jest bagażnik dachowy. Nie tylko pozwala na zabranie dodatkowych rzeczy, ale też na lepsze rozłożenie ładunku.

Materiał sponosorowany

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)