10. rocznica podpisania traktatu polsko-niemieckiego
Polsko-niemiecki traktat z 1991 r. stał się podstawą rozwoju wzajemnej współpracy, stworzył szansę na trwałe pojednanie obu narodów - podkreśla projekt uchwały sejmowej z okazji 10. rocznicy podpisania Traktatu, omawiany w czwartek w Izbie.
21.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Sejm z zadowoleniem stwierdza, że RP realizuje przyjęte zobowiązania. Wyrażamy przekonanie, że również społeczność polska w Niemczech w coraz większym stopniu będzie korzystać z zagwarantowanych w Traktacie praw i przywilejów - głosi projekt.
Zaznaczono w nim, że dzięki zapisom traktatowym stało się możliwe sformułowanie na początku lat 90. idei polsko-niemieckiej wspólnoty interesów. W jej ramach w ciągu ostatniej dekady udało się rozwiązać wiele problemów wynikających ze wspólnej, trudnej przeszłości, jednocześnie podjęliśmy liczne inicjatywy skierowane w przyszłość - napisano.
Z okazji 10. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy specjalną rezolucję uchwalił Bundestag.
Autorzy dokumentu podkreślają pozytywny rozwój stosunków między obydwoma krajami "we wszystkich dziedzinach" oraz możliwość zakończenia przez Polskę negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską do końca 2002 r.
Minister spraw zagranicznych Niemiec - Joschka Fischer wyraził nadzieję, że stosunki polsko-niemieckie staną się w przyszłości "główną osią" europejskiej integracji. (and,mon)