Świat10 osób skazanych na więzienie za atak na Malalę Yousafzai

10 osób skazanych na więzienie za atak na Malalę Yousafzai

Trybunał antyterrorystyczny w Pakistanie skazał na kary 25 lat więzienia dziesięć osób zamieszanych w atak w 2012 roku na Malalę Yousafzai. Nastoletnia laureatka Pokojowej Nagrody Nobla podpadła talibom, gdy w internecie zaczęła domagać się prawa kobiet do edukacji.

10 osób skazanych na więzienie za atak na Malalę Yousafzai
Źródło zdjęć: © AFP | Liz Cave/ Malala Press Office

- Sędzia Mohammad Amin Kundi skazał na 25 lat pozbawienia wolności każdego z 10 oskarżonych, należących do talibów - poinformował przedstawiciel sądu.

To pierwsze wyroki skazujące w sprawie ataku na nastolatkę. Proszący o anonimowość przedstawiciel pakistańskich sił bezpieczeństwa powiedział, że wśród 10 skazanych nie ma żadnego z kilku mężczyzn, którzy bezpośrednio dokonali ataku, choć "z pewnością skazani odegrali pewną rolę w planowaniu i przeprowadzeniu zamachu".

Zdaniem policji zamachowiec, który strzelił do Malali, zbiegł do sąsiedniego Afganistanu. Kilka innych osób, w tym przywódca pakistańskich talibów mułła Fazlullah, jest wciąż poszukiwanych.

Malala w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie.

9 października 2012 roku 15-letnia wówczas dziewczyna została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły w dolinie Swat na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, a po intensywnym leczeniu i rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Malala nie może wrócić do ojczyzny, bo talibowie oskarżają ją o propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie; grożą śmiercią zarówno dziewczynie jak i jej bliskim.

Za niezłomną postawę młodą Pakistankę nagrodził m.in. Uniwersytet Harvarda, a Parlament Europejski przyznał jej Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka. W 2014 roku Malala jako najmłodsza osoba w historii otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)