Polska10 ofiar tlenku węgla - cichego zabójcy

10 ofiar tlenku węgla - cichego zabójcy

09.11.2012 10:51

MSW informuje, że początek tegorocznego sezonu grzewczego to tragiczny bilans zatruć tlenkiem węgla. Tylko w okresie od 15 września do 5 listopada br. czad zabił 10 osób, a 176 osób zostało poszkodowanych. Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 400 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i strażacy apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak: niezaklejenie kratek wentylacyjnych, dbanie o dobry stan techniczny urządzeń znajdujących się w naszych domach, czy zakup i instalacja czujnika tlenku węgla. Trwa właśnie akcja informacyjna "NIE dla czadu".

Wspólna akcja informacyjna MSW i straży pożarnej rozpoczęła się pod koniec października i potrwa do marca 2013 r., czyli do końca sezonu grzewczego. Akcja ma na celu edukację w kwestii zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprawidłowe używanie piecyków gazowych i urządzeń grzewczych. W przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu zgon może nastąpić już po kilku minutach. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak: niezaklejenie kratek wentylacyjnych, czy instalacja czujnika tlenku węgla pozwoli na to, aby nasze domy i mieszkania stały się bezpieczniejsze.

Ze statystyk straży pożarnej wynika, że każdy sezon grzewczy w Polsce to około stu ofiar tlenku węgla. Podczas dwóch poprzednich sezonów grzewczych (listopad-marzec) tlenek węgla zabił w sumie 217 osób, a prawie cztery tysiące osób zostało poszkodowanych. Najtragiczniejszym miesiącem był luty 2012 r. w którym w wyniku zatrucia czadem zmarły 54 osoby. Przyczyną tragedii jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni. Nawet tak niewinna z pozoru rzecz, jak zaklejenie kratki wentylacyjnej może okazać się tragiczna w skutkach.

Początek tegorocznego sezonu grzewczego to już 10 ofiar. Do śmiertelnych zatruć czadem doszło m.in. w Warszawie, Raciborzu, Malborku, Nowym Sączu i Siemianowicach Śląskich. Od 15 września do 5 listopada br. odnotowano prawie 400 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 176 osób.

W Polsce wciąż zbyt wiele osób nie wie, czym jest czad i jak ustrzec się przed zatruciem. A wystarczy odrobina przezorności i sprawny czujnik tlenku węgla. Pamiętajmy, że zagrożenie tlenkiem węgla dotyczy każdego z nas. Strażacy apelują, by zarządcy budynków współpracowali z kominiarzami - udostępniali im do kontroli przewody kominowe i wentylacyjne. Co najmniej raz w roku właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek zlecić kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Czujniki nie są drogie, a mogą uratować życie. Podstawową funkcją czujnika tlenku węgla jest wykrywanie czadu i alarmowanie o jego obecności w powietrzu. Czujniki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Czujnik odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie pomieszczenia, w którym ulatnia się tlenek węgla.

W ramach akcji informacyjnej "NIE dla czadu" MSW i straż pożarna współpracują z Programem I Polskiego Radia. Na antenie radia pojawiają się informacje o akcji, a słuchacze otrzymają 250 czujników tlenku węgla ufundowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Na początek akcji "NIE dla czadu" wydrukowano również 300 tys. ulotek informacyjnych, które trafiły do wojewódzkich, powiatowych i miejskich komend straży pożarnej. Komendy rozpowszechniają ulotki w urzędach, szkołach i w parafiach. Każda spółdzielnia mieszkaniowa, urząd, czy szkoła może też samodzielnie wydrukować ulotkę ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Straży Pożarnej. Również Korporacja Kominiarzy Polskich rozpowszechnia ulotkę podczas przeglądów instalacji kominowych w budynkach mieszkalnych.

Natomiast Komenda Miejska PSP w Radomiu przygotowała film edukacyjny. Film może zostać wykorzystany m.in. podczas lekcji w gimnazjach, czy liceach. Można go pobrać ze stron internetowych MSW i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu.

Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - msw.gov.pl.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także