10 największych osiągnięć naukowych roku 2006 wg. "Science"
Udowodnienie hipotezy Poincarego zostało uznane przez tygodnik "Science" za największe wydarzenie naukowe roku 2006. Wśród 10 najważniejszych osiągnięć naukowych znalazły się m.in. lek przeciwdziałający ślepocie, odkrycie nowej klasy małych cząstek RNA, czy ujawnienie ryby z nogami.
22.12.2006 | aktual.: 22.12.2006 17:49
Hipoteza Poincarego dotyczy gałęzi matematyki zwanej topologią. Topologia zajmuję się możliwościami wzajemnych przekształceń figur geometrycznych, traktując je tak, jakby były z gumy. Według hipotezy zaproponowanej w roku 1904 przez Henri'ego Poincare przestrzeń jest odpowiednikiem "hipersfery", trójwymiarową powierzchnią czterowymiarowej kuli.
Udowodnienie hipotezy okazało się niezwykle ciężkim zadaniem. W roku 2000 Clay Mathematics Institute zaliczył ten problem do najważniejszych zagadnień matematyki trzeciego tysiąclecia i wyznaczył za jego rozwiązanie milion dolarów.
W roku 2002 rosyjski matematyk Grigorij Perelman zamieścił w Internecie pierwszą z trzech prac dotyczących rozwiązania problemu. Jednak po wizycie w USA w roku 2003 Perelman odciął się od świata i przestał odpowiadać na telefony i maile. Dopiero połączone siły wielu matematyków pozwoliły dopełnić pracę Perelmana i udowodnić hipotezę Poincare. Perelmanowi przyznano najwyższe matematyczne wyróżnienie - Medal Fieldsa, którego jednak nie przyjął.
Oto dziewięć innych ważnych osiągnięć naukowych:
Kopalne DNA
Nowe techniki rozszyfrowywania i analizy DNA pozwoliły uzyskać informacje genetyczne dotyczące mamutów i człowieka neandertalskiego.
Lód się kurczy
Naukowcom udało się udokumentować niepokojący trend. Coraz szybciej topnieją pokrywy lodowe Antarktyki i Grenlandii.
Ryba z nogami
Odkrycie skamieniałości ryby o mocnych płetwach wyposażonych w stawy wypełniło kolejną lukę w naszej wiedzy o tym, jak kręgowce wyszły z morza.
Czapka niewidka
Specjalne okrycie pozwala ukryć chroniony obiekt przed mikrofalami w taki sposób, że nie powstają ani odbicia, ani cienie.
Przeciwdziałanie ślepocie
Ranibimuzab to nowy lek, który poprawia wzrok osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej - jedną z najważniejszych przyczyn ślepoty wśród starszych ludzi. Udało się także zidentyfikować geny odpowiedzialne za podatność na tę chorobę.
Ewolucja w działaniu
Badania na myszach, muszkach owocowych i motylach pozwoliły naukowcom zaobserwować zmiany genetyczne, które prowadzą do ewolucji.
Nanowidoki
Biolodzy zastosowali nowe techniki, pozwalające zobaczyć szczegóły komórek mniejsze niż 200 nanometrów.
Zrozumieć pamięć
Liczne odkrycia pozwoliły lepiej poznać sposób, w jaki mózg zapisuje nowe wspomnienia. Proces tak zwanej "długoterminowej potencjacji", który wzmacnia połączenia pomiędzy neuronami, wydaje się być podstawą zapamiętywania.
Nowa klasa małych RNA
Nowa klasa małych cząsteczek RNA, które wyłączają aktywność genów, została nazwana krótkimi interferującymi RNA (piwi-interacting RNA).
Macierzyste oszustwo
Raczej wydarzenie, a nie osiągnięcie, czyli oszustwa popełnione przez Woo Suk Hwanga i jego kolegów, którzy opublikowali między innymi dwa oparte na zmyślonych osiągnięciach artykuły o komórkach macierzystych na łamach "Science"
Zdaniem redakcji "Science", w roku 2007 najbardziej obiecującymi dziedzinami będą badania nad ludzkim genomem, zjawiska optyczne, poszukiwania planet podobnych do Ziemi wokół innych gwiazd oraz porównywanie genomów ssaków naczelnych.