10 lat od poświęcenia Sanktuarium Ludzi Gór
Minęło 10 lat od poświęcenia kaplicy na Groniu Jana Pawła II w Beskidach, zwanego Sanktuarium Ludzi Gór. Z okazji jubileuszu została odprawiona msza święta przez księdza prałata Stanisława Czernika z Andrychowa, na którą przybyło parę tysięcy wiernych.
17.07.2005 | aktual.: 17.07.2005 18:28
W uroczystościach uczestniczyli m.in. ratownicy grupy beskidzkiej GOPR, samorządowcy z okolicznych miast i gmin oraz strażacy OSP i orkiestry dętej z Roczyn. Było także kilkanaście pocztów sztandarowych.
Twórca i opiekun sanktuarium, andrychowianin Stefan Jakubowski powiedział, że aby upamiętnić jubileusz wybito pamiątkowy medal. Ukazało się także wydawnictwo poświęcone sanktuarium.
Kaplica na Groniu Jana Pawła II (890 m n.p.m), nazywana też Sanktuarium Ludzi Gór, powstała w 1995 roku. Poświęcił ją ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy. Obok kaplicy stoi pomnik Jana Pawła II odsłonięty w 2002 roku. Jest to prawdopodobnie najwyżej położony w Polsce monument poświęcony papieżowi.
W czerwcu bieżącego roku na Groniu Jana Pawła II z 18 kamieni, w których wyryto ślady stóp Jana Pawła II, ułożono ścieżkę między pomnikiem papieża a drogą ku Sanktuarium. Ułożone jeden po drugi symbolizują kroki papieża. Ułożyliśmy je tak, jakby Ojciec Święty zszedł z cokołu i przeszedł do Sanktuarium - wyjaśnił Jakubowski.
Dodał, że papież dwukrotnie podczas swych pielgrzymek do Polski - w 1999 i 2002 roku - "zawisł" nad sanktuarium na pokładzie helikoptera, błogosławiąc oczekujących na niego wiernych. Na pobliską górę Leskowiec, Karol Wojtyła wielokrotnie przybywał podczas pieszych wędrówek po Beskidach.