10 lat niepodległości Estonii
W poniedziałek Estonia obchodzi 10. rocznicę odzyskania niepodległości. 20 sierpnia 1991 roku - po prawie półwieczu sowieckiej okupacji -
Rada Najwyższa radzieckiej Estonii
proklamowała niezależność państwa i powołała
Zgromadzenie Konstytucyjne.
20.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Wprowadzenie waluty narodowej, czyli korony, wycofanie sowieckich wojsk, urynkowienie gospodarki i prywatyzacja - to wydarzenia, które Estończycy uznali za najważniejsze pozytywne wydarzenia minionej dekady. Do zjawisk negatywnych zaliczyli rozchwianie rynku pracy, zmniejszenie poczucia osobistego bezpieczeństwa, pogorszenie stanu służby zdrowia i ograniczenie rządowej pomocy socjalnej. Mimo to prawie trzy czwarte mieszkańców kraju uważa, że żyje się im lepiej niż za czasów radzieckich.
Suwerenna Estonia prowadzi aktywną politykę prozachodnią, nastawioną na integrację z NATO. Trzy lata temu, w tej samej grupie co Polska, rozpoczęła negocjacje z Unią Europejską. Unormowała kontakty ze wszystkimi sąsiadami oprócz Rosji. W stosunkach między obu państwami wciąż występuje napięcie, związane z sytuacją tutejszych Rosjan. Stanowią oni jedną trzecią ludności i są na ogół bezpaństwowcami, pozbawionymi wielu praw. Uzyskanie estońskiego obywatelstwa utrudnia im restrykcyjna polityka naturalizacyjna.(mon)
Zobacz także:
w WP - Encyklopedia - Estonia
w WP - Turystyka - Estonia