1 września w Polskim Radiu
Polskie Radio z okazji obchodów 67. rocznicy 1 września przygotowało specjalną ramówkę.
Każdego roku kalendarz przypomina o kolejnej, wrześniowej rocznicy. W tym roku już 67-ej. Zakończona klęską obronna wojna 1939 roku była dramatycznym doświadczeniem milionów ludzi.
Wojna wpisana w pojedyncze losy pozostała w pamięci, legendzie wielu Polaków, takich jak Halina Duczmal – Pacowska, pisarz Ryszard Matuszewski i ks. Zdzisław Peszkowski - ludzi, którzy w ten szczególny piątkowy wieczór podzielą się ze słuchaczami swoimi wojennymi wspomnieniami w reportażu Barbary Grębeckiej zatytułowanym „Różne barwy września” ( godz. 19.15). Wspomnieniowym relacjom towarzyszyć będą archiwalne dźwięki z września 1939 roku, a wśród nich pierwsze wojenne komunikaty Polskiego Radia, fragmenty niemieckiego reportażu z ataku na Westerplatte i manifestacja pod ambasadą brytyjską w Warszawie na wieść o wypowiedzeniu Niemcom wojny przez Anglię i Francję.
O północy Zdzisława Guca w audycji z cyklu „Nocne spotkania” (godz. 0.00 – 3.00) zada słuchaczom radiowej Jedynki pytania: czy 1 września nadal żyje w naszej zbiorowej pamięci oraz jakie wspomnienia przekazują nam rodzice i dziadkowie?
W „Sygnałach dnia” (godz. 6.00 – 9.00) Jedynka zaprasza na rozmowę z prof. Jerzym Eislerem z Instytutu Historii PAN oraz specjalne wydanie „Znaków czasu”.W południe natomiast w magazynie „Z kraju i ze świata” transmisja uroczystości obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Halina Duczmal–Pacowska, pisarz Ryszard Matuszewski i ks. Zdzisław Peszkowski w piątkowy wieczór 1 września podzielą się ze słuchaczami swoimi wojennymi wspomnieniami w reportażu Barbary Grębeckiej zatytułowanym „Różne barwy września” (godz. 19.15).
Wspomnieniowym relacjom towarzyszyć będą archiwalne dźwięki z września 1939 roku, a wśród nich pierwsze wojenne komunikaty Polskiego Radia, fragmenty niemieckiego reportażu z ataku na Westerplatte i manifestacja pod ambasadą brytyjską w Warszawie na wieść o wypowiedzeniu Niemcom wojny przez Anglię i Francję. Wieczorem - od godziny 21.00 - Teatr Polskiego Radia proponuje słuchowisko Andrzeja Trzebińskiego pt. „Aby podnieść różę...”. Będzie to dramat z elementami groteski, określany jako „najpełniejszy wyraz artystyczny uniwersalizmu”, postulujący wznoszenie się ponad przeciwności.
Na zakończenie piątkowego programu w audycji „Kulturalna Europa” wiadomości o wybranych wydarzeniach artystycznych i kulturalnych – w tym literaturze i sztuce Zachodu związanych z tematyką II wojny światowej.
Poranek Radia BIS (godz. 6.00 – 9.00) proponuje w każdej godzinie programu w dniu 1 września, dźwiękowe zapowiedzi uroczystości rocznicowych w charakterystycznych miejscach Polski, takich jak: Tczew, gdzie pierwsze bomby spadły na przyczółki mostu (godz. 4.42), Wieluń – podczas rozpoczęcia nalotu dywanowego, w którym zginęło 1200 osób (godz. 4.43), Mława – w czasie rozpoczęcia bitwy, Bitwa pod Mokrą, Kraków, w którym ginie pierwszy polski lotnik (godz.7.00) i Częstochowa – jedno z miast bombardowanych tego dnia od rana. Każda zapowiedź dźwiękowa będzie uzupełniania dźwiękiem archiwalnym, a bohaterowie walk będą opowiadać o swoich wrażeniach, uczuciach, emocjach, zaskoczeniu, złości, odwadze i strachu.W Popołudniku Radia BIS (godz. 14.00 – 18.00) m.in. rozmowy o polskich filmach dotyczących kampanii wrześniowej, w oparciu o tekst z miesięcznika „Kino”. Gościem Popołudnika będzie autor tekstu, współpracownik miesięcznika „Kino” i filmoznawca – Piotr Śmiałowski.