1. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej
W pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej na jej grobie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie zostaną złożone kwiaty. Po południu będzie otwarta wystawa "Szuflada Szymborskiej". W wernisażu weźmie udział małżonka prezydenta Anna Komorowska.
Wisława Szymborska była mistrzynią słowa, lapidarności i subtelnego humoru. Wielka poetka, laureatka literackiego Nobla, określana jako pierwsza dama polskiej poezji. Jedna z najbardziej niezwykłych osobowości naszych czasów.
Wydała ponad 20 książek, wśród nich wiele tomików wierszy, jak: "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Wszelki wypadek", "Dwukropek" oraz "Tutaj". Była także krytykiem literackim, felietonistką i tłumaczką.
Jej twórczość cechuje precyzja i oszczędność słowa, posługiwanie się ironią i paradoksem, a także treści filozoficzne. Poetka często ukazuje świat z perspektywy codziennych zdarzeń i zwykłych, nawet błahych rzeczy. W swych utworach w mistrzowski sposób łączy obserwacje życia codziennego z bardzo głęboką refleksją o egzystencji człowieka. Wiersze Szymborskiej przetłumaczone na kilkadziesiąt języków cieszą się popularnością na całym świecie. Pisała też limeryki i jest uważana za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak: lepieje, moskaliki i altruiki.
W 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała nagrodę Nobla, przyznaną, jak napisał Komitet Noblowski: "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
Była laureatką wielu innych prestiżowych wyróżnień między innymi, nagrody Polskiego PEN Klubu, nagród - im. Herdera, im. Goethego oraz nagrody Kościelskich. W 2001 roku otrzymała dyplom honorowego członka Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.
W 2010 roku Wisława Szymborska została uhonorowana Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem.