1 maja w Przemyślu - Dzień Celtycki
Parada dudziarzy w strojach galowych armii brytyjskiej, występy zespołów grających muzykę celtycką oraz nauka tradycyjnych tańców irlandzkich i szkockich - to główne punkty programu Dnia Celtyckiego, który po raz pierwszy odbędzie się w Przemyślu. Imprezę zaplanowano na 1 maja.
Dzień Celtycki rozpocznie się paradą dudziarzy z zespołu "Częstochowa Pipes and Drums". Następnie zaprezentują się zaproszone do Przemyśla grupy muzyczne i taneczne, działające w różnych regionach Polski (Open Folk, Comhlan, Beltaine, Slainte, The Iris Connection).
Ta muzyka wesela i zabawy wywodzi się ze starych celtyckich źródeł. Nic więc dziwnego, że porywa ludzi - powiedział inicjator tej imprezy Przemysław Grządziel z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Dzień Celtycki, organizowany pod honorowym patronatem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego, będzie jednym z punktów programu Podkarpackiego Jarmarku Turystycznego, rozpoczynającego sezon turystyczny w tym regionie.
Muzyka celtycka przez wiele lat nie wychodziła poza miejsca, w których żyli Irlandczycy, Szkoci i Bretończycy. Świat zainteresował się nią dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Stała się popularna głównie dzięki mieszkańcom USA, z których jedna trzecia ma celtyckie korzenie. Wielką rolę w jej propagowaniu odegrał Bob Dylan.
Zainteresowanie nią powróciło niedawno m.in. dzięki pojawieniu się w kinach filmu "Władca Pierścieni". Pokazany w nim świat, którego pierwowzorem literackim jest powieść J.R.R. Tolkiena, jest pełen odniesień do celtyckiej mitologii. W Polsce muzyka celtycka zyskuje na popularności od początku lat 90.