1 listopada - Święto Wszystkich Świętych
1 listopada - Święto Wszystkich Świętych - to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego. Uroczystość ta upamiętnia wszystkich zbawionych, i to nie tylko kanonizowanych i beatyfikowanych przez Kościół.
31.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jej podstawą teologiczną jest dogmat świętych obcowania (łacińskie communio sanctorum), głoszący nadprzyrodzoną wspólnotę łączącą wyznawców Jezusa Chrystusa na ziemi i w czyśćcu ze zbawionymi w niebie i aniołami.
Święto Wszystkich Świętych zostało zapoczątkowane ponad tysiąc lat temu w opactwie Cluny w Burgundii. Wówczas to, opat klasztoru Benedyktynów - Odilo z Cluny wprowadził w podległych mu klasztorach Święto Zmarłych, wyznaczając jego datę na 2 listopada. Z czasem kulminacją zaduszkowych obchodów stał się pierwszy dzień miesiąca, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, która - jako obchody ku czci zbawionych - jest świętem radosnym.
Ze Świętem Wszystkich Świętych łączy się zwyczaj odwiedzania grobów, na których składamy kwiaty i zapalamy znicze.
Następnego dnia przypada Dzień Zaduszny (Zaduszki) czyli Święto Zmarłych. Jest to dzień zadumy, poświęcony pamięci wszystkich, którzy odeszli.
W dniu 1 listopada Kościół przypomina Wszystkich Świętych, a następnego dnia wszystkich zmarłych, bez odniesienia się do ich świętości - powiedział prymas Polski kard. Józef Glemp po głównym wydaniu Wiadomości w TVP. Prymas podkreślił, że święci lub błogosławieni to ci, którzy cieszą się radością oglądania Boga.
Zapewnienie przez Chrystusa szczęśliwości jest zapowiedzią wyrównania sprawiedliwości, której za ziemskiego życia wielu się nie doczeka - mówił kard. Glemp. Dodał, że podobnie wielu złoczyńców nie doczeka się kary. Oni teraz - powiedział prymas - deklarują się jako niewierzący, sądząc, że ta deklaracja uchroni ich przed bożą sprawiedliwością.
Józef Glemp powiedział, że z pamięci o zmarłych powinien się podnieść krzyk do opamiętania. Opamiętajcie się wy, co samobójczo niszczycie dzieła ludzkie, co rzucacie bomby, opamiętajcie się wy, co wysyłacie proszek w kopertach, opamiętajcie się wy, zwolennicy eutanazji, bo władza nad życiem należy do Pana - mówił prymas Polski w "Słowie na Dzień Wszystkich Świętych". (miz, aka)