Trwa ładowanie...
d4bkegh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

1 listopada na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie koncert bez oklasków

1 listopada na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbędzie się koncert bez oklasków "Memento vitae". Zabrzmi na nim 12 polskich piosenek, które mają skłonić słuchaczy do refleksji nad życiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
1 listopada na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie koncert bez oklasków
(WP, Fot: Paweł Kozioł)
d4bkegh

Podczas koncertu wystąpią: Barbara Stępniak-Wilk, Paulina Kujawska, Przemysław Branny i Bartosz Przytuła z towarzyszeniem zespołu i kwartetu smyczkowego Fusion Strings. Słuchacze usłyszą m.in. "Świecie nasz" z repertuaru Marka Grechuty, "Człowieczy los" Anny German, "Czas jak rzeka" Czesława Niemena czy pieśń artystów "Piwnicy pod Baranami" - "Przychodzimy, odchodzimy". Piosenki zostały na nowo zaaranżowane.

Organizatorem koncertu jest Biblioteka Polskiej Piosenki. Jak podkreślił dyrektor tej instytucji Waldemar Domański koncert będzie apoteozą życia w obliczu śmierci i ma skłonić odwiedzających Cmentarz Rakowicki do refleksji nad tym, co jest ważne.

- Coraz bardziej rozbudowana część handlowa i gastronomiczna wokół cmentarzy, ekspansja zwyczajów "cukierek, psikus" albo dynia zakłócają naszą kulturę. Chcemy, by to, co przychodzi do nas z Zachodu nie dominowało. 1 listopada powinien być refleksją nad naszym życiem, żeby zdać sobie sprawę, że czasu jest mało i musimy robić to, co najważniejsze, a nie zawierać sojuszu z głupotą - mówił Domański. - Nie chcemy też smucić czy przynudzać, będzie to koncert refleksyjny - podkreślił.

d4bkegh

Dominikanin o. Dawid Kusz przypomina, że 1 listopada to dzień radosny, w którym wspominamy wszystkich świętych - tych, którzy są już wyniesieni na ołtarze i tych, którzy dobrze spędzili swoje życie. - Muzyka towarzyszy ludziom, kiedy mówimy o śmierci, przemijaniu, ale też o nadziei - przypomniał o. Kusz. - Ludzie mogliby nie zrozumieć wymowy tego koncertu, gdyby miał on charakter rozrywkowy. Tymczasem bardzo starannie dobrano utwory i ich aranżacje. To będzie koncert bez oklasków. Wierzę, że zostanie dobrze zrozumiany i odebrany przez ludzi. Powaga tego dnia na pewno będzie uszanowana - podkreślił.

Koncert odbędzie się w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego, gdzie w okolicach kolumbarium, ustawiona zostanie scena. Nie będzie ona utrudniać poruszania się po cmentarzu. Organizatorzy mają nadzieję, że koncert bez oklasków zostanie dobrze przyjęty i będzie odbywał się co roku, a być może zainspiruje do podobnych działań inne miasta.

Współorganizatorem koncertu jest Zarząd Cmentarzy Komunalnych.

d4bkegh

Podziel się opinią

Share

d4bkegh

d4bkegh
Więcej tematów