1 kwietnia NFZ nas uzdrowi?
Wszystkie prace organizacyjne związane z powstaniem 1 kwietnia Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) zostały już zakończone - poinformował w poniedziałek szef zespołu do spraw wdrożenia Funduszu Andrzej Koronkiewicz.
Koronkiewicz powiedział dziennikarzom, że obecna centrala kasy branżowej dla służb mundurowych będzie pełniła funkcję centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Siedziba NFZ znajdować się więc będzie w szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej i przy ul. Koszykowej w budynku dawnej przychodni MON.
W najbliższych dniach odbędzie się przekazanie zasobów informatycznych wszystkich kas chorych. Chodzi tu zwłaszcza o dane dotyczące zakresu kompetencji i liczby pracowników, wykazu ubezpieczonych oraz informacji o refundacji leków.
Koronkiewicz zapowiedział także, że dotychczasowe 8 oddziałów branżowej kasy chorych wejdzie w skład 8 oddziałów wojewódzkich NFZ. Wszystkie lokalizacje pozostaną bez zmian.
Podczas spotkania Koronkiewicz poinformował, że w najbliższym czasie trzeba będzie określić formę działania i finansowania nocnej wyjazdowej opieki lekarskiej. "To źródło finansowania najprawdopodobniej będziemy upatrywali w stawce kapitacyjnej"(jest to zakontraktowana przez lekarza stawka świadczenia medycznego udzielonego jednemu pacjentowi) - powiedział.
Koronkiewicz przyznał, że obecnie do rzadkości należy sytuacja, gdy lekarz własnym samochodem jedzie w nocy do pacjenta. Wiele zakładów opieki zdrowotnej udziela pomocy w nocy lub dni wolne od pracy w ramach umów z ambulatoriami pogotowia ratunkowego czy izbami przyjęć.
Według nieoficjalnych informacji mających źródło w resorcie zdrowia, Koronkiewicz może być poważnym kandydatem na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowa. Stanowisko to - mimo że do terminu rozpoczęcia działalności przez Fundusz pozostał tydzień - pozostaje nieobsadzone.
Prezesa Funduszu, który ma kierować jego działalnością i reprezentować go na zewnątrz, powołuje premier.(mp)