1,4 tys. mieszkańców woj. łódzkiego bez wody do picia
Ponad 1,4 tys. mieszkańców gminy Żytno w województwie łódzkim
pozbawionych jest wody do picia po tym, jak w miejscowym wodociągu
wykryto bakterie coli. Aby zapewnić tym osobom wodę, władze gminy
kupują 5-litrowe pojemniki wody mineralnej.
Jak poinformował wójt gminy Żytno Janusz Czapla, bakterie pojawiły się w jednej z dwóch sieci wodociągowych. Niebezpieczne organizmy wykryto w poniedziałek wieczorem.
Od razu poinformowaliśmy o tym naszych mieszkańców. Aby zapewnić im wodę do celów spożywczych kupujemy wodę mineralną, niegazowaną - mówił wójt. Dodał, że przez pierwsze dni dzienny przydział wody wynosił 2,5 litra na osobę. Obecnie władze gminy chcą go zwiększyć. Czapla zwrócił uwagę, że woda z wodociągów nadaje się do użytku do celów socjalno-bytowych.
Wójt wyjaśnił również, że ze względu na czas gmina nie mogła skorzystać z beczkowozu, bo serwowana z niego woda także musiałaby przejść badania. Oznacza to, że najwcześniej po trzech dniach moglibyśmy z niej skorzystać - dodał.
Jak poinformował wójt, przez cały czas woda jest odkażana. W środę władze sanitarne pobrały jej kolejną próbkę do badania. Wyniki znane będą w piątek. Aby woda mogła być dopuszczona do picia, muszą być dwie kolejne próby. Według wójta wodociąg może być uruchomiony najwcześniej we wtorek.
Wody do picia pozbawionych jest ponad 1,4 tys. spośród blisko 6 tys. mieszkańców gminy. Problem dotyczy osób zamieszkujących takie miejscowości jak: Żytno, Sekursko, Magdalenka, Mała Wieś oraz Rędziny.