Rosja przekazała polskim prokuratorom próbki z wraku Tu-154
Przedstawiciel Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie podpułkownik Karol Kopczyk odebrał w Moskwie w Komitecie Śledczym Federacji Rosyjskiej próbki pobrane przez polskich biegłych na miejscu katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem.
Polscy eksperci pobrali je podczas oględzin miejsca katastrofy i samego wraku samolotu na przełomie września i października. Są to próbki zarówno z wraku samolotu Tu-154M, jak i z gleby.
Podpułkownik Kopczyk poinformował, że ogółem jest 255 pojemników. Dodał, że wszystkie są nienaruszone, a w środę zostaną przewiezione do Polski wojskowym samolotem transportowym CASA.
Kopczyk wyjaśnił, że polscy prokuratorzy wojskowi i biegli "nie mogli zabrać próbek i przewieźć do Polski bezpośrednio po wykonaniu czynności procesowych, gdyż zgodnie z obrotem prawnym wszystko musiało przejść przez Prokuraturę Generalną FR do Prokuratury Generalnej RP".
- Były pobierane wymazy, była pobierana gleba z miejsca katastrofy - od pierwszego kontaktu maszyny z przeszkodami terenowymi do miejsca katastrofy. Materiał został zabezpieczony przez polskich biegłych, którzy uczestniczyli w tych czynnościach procesowych - przekazał ppłk Kopczyk.
Prokurator podkreślił, że materiał dowodowy został przez niego sprawdzony. - Znajduje się w takim stanie, w jakim został zabezpieczony, tj. w kopertach bezpiecznych, w których został umieszczony przez polskich biegłych w mojej obecności. Również banderole znajdują się w nienaruszonej formie - dodał.
Kopczyk poinformował, że "materiał dowodowy przez polskich biegłych był pobierany w podwójnej liczbie - jedna próbka na potrzeby polskiego śledztwa i jedna na potrzeby śledztwa prowadzonego przez Komitet Śledczy FR".
Prokurator przekazał, że "przewiezienie materiału dowodowego nastąpi specjalnym transportem lotniczym". - Zostanie on niezwłocznie przekazany biegłym do badań - zaznaczył. Według Kopczyka potrwają one co najmniej kilka miesięcy. - Będą to badania z zakresu fizykochemii, czyli badania na obecność materiałów wybuchowych w zabezpieczonym materiale dowodowym - zaznaczył.
Kopczyk podał także, iż brzoza z miejsca katastrofy również jest zabezpieczona. - Znajduje się w Komitecie Śledczym FR. Jest zabezpieczona w takiej formie, w jakiej prosiła strona polska. Miałem okazję widzieć ten dowód rzeczowy - powiedział.
Wcześniej o planie przewiezienia próbek do Polski informował w Warszawie rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej pułkownik Zbigniew Rzepa. Dodał, że po przetransportowaniu do Polski próbki trafią do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie, gdzie rozpoczną się ich specjalistyczne, laboratoryjne badania; biegli szacują, że mogą one potrwać od kilku miesięcy do pół roku.
W końcu października "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy znaleźli na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła tym doniesieniom. Zaznaczyła tylko, że znalezione ślady - podczas trwającego od połowy września do połowy października pobytu biegłych w Smoleńsku - mogą oznaczać obecność tzw. substancji wysokoenergetycznych.
Jak wtedy wyjaśniał szef warszawskiej Wojskowej Prokuratury Okręgowej płk Ireneusz Szeląg, urządzenia wykorzystywane w Smoleńsku mogą w taki sam sposób sygnalizować obecność materiału wybuchowego, jak i innych związków, np. pestycydów, rozpuszczalników i kosmetyków. Dodał, że wielokrotnie sygnalizowały one możliwość wystąpienia związków chemicznych o budowie podobnej do materiałów wysokoenergetycznych; reagowały np. na namiot wykonany z PCV.