PolskaPopis polskiego pilota hitem internetu

Popis polskiego pilota hitem internetu

Ponad 3 mln osób obejrzały nagranie wyczynu polskiego pilota. Kapitan Adrian Rojek podczas pokazów w Wielkiej Brytanii wprawił w osłupienie widzów niezwykłym startem.

Popis polskiego pilota hitem internetu
Źródło zdjęć: © YouTube/TopFelya

31.07.2015 | aktual.: 31.07.2015 19:36

Royal International Air Tattoo to jeden z największych pokazów lotniczych na świecie. Polskę reprezentował na nim kapitan Adrian Rojek. Tysiące widzów obserwowały start jego myśliwca MiG-29, należącego do polskich Sił Powietrznych.

Leciwa maszyna za sprawą umiejętności pilota, chwilę po oderwaniu się od ziemi, wystrzeliła w górę jak rakieta. "Pionowy" start stał się hitem serwisu YouTube. Przez kilka dni obejrzało go ponad 3 mln internautów. Filmik publikowały media na całym świecie, a eksperci lotnictwa chwalili kunszt Polaka.

Adrian Rojek urodził się w 1978 roku w Małopolsce. Jak czytamy w portalu aviateam.pl, w 1997 roku postanowił związać się z wojskiem. Szkołę w Dęblinie ukończył w 2001 roku i pozostał w niej jako instruktor. Po trzech latach trafił do Mińska Mazowieckiego, gdzie pod okiem ppłk. Roberta Kozaka doskonalił swoje umiejętności. To wtedy zdobył kunszt, który pozwolił mu znaleźć się w grupie akrobacyjnej latającej na samolotach MiG-29.

W 2012 podczas pokazów w Mińsku Mazowieckim zapadła decyzja, by wypromować kpt. Rojka poza granicami kraju. W tym samym roku, razem z ppłk. Arturem Kałko uczestniczył w pokazach Royal International Air Tattoo w Fairford. Polacy zdobyli wówczas nagrodę przyznaną za najlepszy pokaz w powietrzu w wykonaniu załogi zagranicznej.

"Adrian Rojek ceniony jest za graniczącą z brawurą odwagę, skromność i precyzje latania" - czytamy w portalu aviateam.pl. Doskonale rozumie również, jakie ewolucje najbardziej podobają się publiczności.

Polskie Siły Powietrzne użytkują 32 naddźwiękowe myśliwce MiG-29, a 13 z nich przeszło niedawno zaawansowaną modernizację. Samolot ten zaprojektowano w 1972 roku, a pierwszy prototyp wzbił się w powietrze pięć lat później. Pierwsze maszyny trafiły do Polski w 1989 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (420)