ŚwiatMakabryczne eksperymenty medyczne - zginęły 83 osoby

Makabryczne eksperymenty medyczne - zginęły 83 osoby

Eksperymenty medyczne prowadzone przez Amerykanów w Gwatemali w latach 40. spowodowały śmierć co najmniej 83 osób - poinformowała specjalna komisja powołana przez prezydenta USA Baracka Obamę. W poniedziałek komisja ujawniła nowe, szokujące szczegóły procederu.

Makabryczne eksperymenty medyczne - zginęły 83 osoby
Źródło zdjęć: © AFP

29.08.2011 | aktual.: 30.08.2011 13:31

Jak pisze agencja AP, eksperymenty Gwatemali, które ujawniono dopiero w zeszłym roku, już uważane były za jeden z najciemniejszych punktów badań medycznych w historii Stanów Zjednoczonych. Członkowie komisji twierdzą jednak, że nowo odkryte informacje wskazują, iż naukowcy prowadzili o wiele bardziej szokujące i nieetyczne "badania", niż początkowo uważano, nawet w historycznym kontekście innej epoki.

Jak wynika z ustaleń komisji, w latach 1946-1948 eksperymentom poddano około 5, 5 tys. osób, w tym żołnierzy, prostytutki, więźniów oraz osoby psychicznie chore. Testy miały na celu sprawdzenie działania stosunkowo nowej wtedy penicyliny i wykrycie, czy zapobiega ona przenoszeniu chorób płciowych, takich jak kiła, rzeżączka czy zakażenie bakteryjne, objawiające się owrzodzeniem narządów płciowych - archiwsta.

Jako przykład szokujących praktyk podano wstrzykiwanie kiły w tył głowy pacjentkom szpitala psychiatrycznego w Gwatemali - kobietom, chorym na padaczkę. W związku z eksperymentami, kobiety zachorowały na bakteryjne zapalenie opon mózgowych.

Innym, nie mniej przerażającym "badaniem" było zakażenie śmiertelnie chorej kobiety rzeżączką. Bakterię wszczepiono chorej do oczu i w inne narządy. Kobieta zmarła pół roku później.

- Sądzimy, że w związku z eksperymentami zmarły 83 osoby - powiedział agencji AFP członek komisji Stephen Hauser. Agencja AP pisze, że tylko 700 osób zakażonych podczas badań poddano potem leczeniu.

Według ekspertów, "badania" nie przyniosły żadnych efektów, przydatnych później medycynie.

Kiedy sprawa ujrzała światło dzienne w 2010 roku, prezydent Barack Obama przeprosił prezydenta Gwatemali Alvaro Coloma za przeprowadzanie eksperymentów. Powołał także komisję, mającą na celu dokładne wyjaśnienie szokującego odkrycia. Raport opracowany przez tą komisję ma być gotowy pod koniec tego roku.

Tymczasem rząd Gwatemali zapowiedział przeprowadzenie własnego dochodzenia w tej sprawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (448)