Trwa ładowanie...
04-03-2013 09:13

Drugi dzień procesu Katarzyny W. - zeznania pierwszych świadków

Czterech pierwszych świadków przesłuchał Sąd Okręgowy w Katowicach, przed którym toczy się proces Katarzyny W., oskarżonej o zabicie półrocznej córki Magdy. Zeznawali sąsiedzi rodziny W., ich znajomy oraz dziennikarz, który ma istotne dla sprawy informacje.

Drugi dzień procesu Katarzyny W. - zeznania pierwszych świadkówŹródło: WP.PL, fot: Damian Wis
dz2ilz1
dz2ilz1

Sprawa Katarzyny W. zaczęła się 24 stycznia 2012 r., gdy policja przekazała mediom informację o zaginięciu półrocznej dziewczynki z Sosnowca. Według relacji matki dziecko miało zostać porwane z wózka w centrum miasta. Ostatecznie na początku lutego ciało dziecka znaleziono w zrujnowanym budynku w parku przy torach kolejowych w Sosnowcu. Proces ruszył dwa tygodnie temu; 23-letnia Katarzyna W. nie przyznaje się do winy, odmówiła złożenia wyjaśnień.

Pierwszym przesłuchanym przed sądem świadkiem był dziennikarz portalu patriot24.net Robert R., który - według doniesień mediów - ma ważne informacje i nagrania dotyczące Katarzyny W. Redakcja portalu mieści się w lokalu, którego właścicielem jest Krzysztof Rutkowski. Swoje zeznania dziennikarz poprzedził wystąpieniem na temat procesu, oskarżonej i roli mediów w relacjonowaniu tej sprawy; przerwał mu je sędzia Adam Chmielnicki pytając, co wie na temat sprawy i czy posiada jakieś nagrania związane z Katarzyną W.

Robert R. odmówił odpowiedzi, powołując się na tajemnicę zawodową. Sąd zdecydował o zwolnieniu świadka z tajemnicy zawodowej, za czym wcześniej opowiedziały się i prokuratura, i obrona. Strony argumentowały, że wiedza Roberta R. może mieć istotne znaczenie dla sprawy. Już za zamkniętymi drzwiami świadek zeznawał blisko dwie godziny. Później w rozmowie z dziennikarzami nie chciał mówić o szczegółach. Sugerował, ż Katarzyna W. po urodzeniu dziecka była w depresji poporodowej. Według prokuratora Zbigniewa Grześkowiaka świadek nie dołączył żadnego dowodu do akt sprawy.

Inny świadek Tomasz M., przyjaciel ojca Magdy - Bartłomieja, szczegółowo opowiadał, co pamięta z 24 stycznia 2012 r. Tego dnia rano pojechał z Bartłomiejem do jego pracy, by zawieźć zaświadczenie lekarskie; później wrócili do mieszkania W. Pomiędzy godz. 15.00 a 16.00 zaczęli się przygotowywać do wyjścia; mieli pojechać do centrum handlowego. W tym samym czasie Katarzyna wybierała się z Magdą do rodziców. Mężczyźni znieśli wózek dziecięcy przed dom. Według świadka Katarzyna wróciła jeszcze na chwilę po coś do mieszkania.

dz2ilz1

Jak wspominał M., gdy już wsiedli do samochodu, Bartłomiej prosił, by jechać powoli i w ten sposób "odprowadzić" Katarzynę do końca ulicy. Barłomiej zwrócił uwagę na jakiegoś mężczyznę z dzieckiem, który wydał mu się podejrzany - zaznał świadek.

Niedługo później dostał telefon od Bartłomieja z informacją, że Magdę uprowadzono, a Katarzyna została pobita i trafiła do szpitala. Włączył się w poszukiwania, a nocą razem z Bartłomiejem odebrał Katarzynę ze szpitala. - Mówiła, że jeszcze to do niej nie dotarło, że jest pod wpływem leków - mówił świadek. Przesłuchania M. nie udało się dokończyć, będzie wzywany do sądu jeszcze raz.

Przed sądem zeznawali także sąsiedzi państwa W. Aneta J., która w sosnowieckiej kamienicy mieszkała pod małżeństwem W., jest jedną z osób, które jako ostatnie widziały Magdę żywą. 24 stycznia ok. godz. 16.00 spotkała Katarzynę W. z dzieckiem przed mieszkaniem. Jak mówiła, Katarzyna W. wyciągnęła dziecko z wózka odwróciła je twarzą do sąsiadki i weszła na piętro do swojego mieszkania. Zarówno matka jak i dziecko uśmiechnęły się do sąsiadki. - Powiedziałam, że Madzia jest taka fajniusia - wspominała J.

Scharakteryzowała małżeństwo W. jako ludzi kulturalnych, spokojnych i uśmiechniętych, choć przyznała, że nie utrzymywała z nimi bliższego kontaktu. Z ich mieszkania nie słyszała żadnych niepokojących odgłosów.

dz2ilz1

Także drugi świadek, partner Anety J. Piotr O. powiedział, że W. to "byli bardzo spokojni ludzie". Tylko raz z ich mieszkania słychać było odgłosy mogące świadczyć o imprezie, krótko po tym, jak się wprowadzili do kamienicy.

Oskarżyciel Grześkowiak powiedział po rozprawie, że w złożonych zeznaniach nic go nie zaskoczyło. Zarówno w zeznaniach Anety J. jak i drugiego świadka - jej partnera Piotra O. - pojawiają się informacje o problemach z piecami w mieszkaniu. Aneta J. miała pewnego dnia usłyszeć huk w nieużywanym piecu, a na podłogę wysypała się sadza. Podobne problemy miał też tego dnia inny sąsiad. Piotr O. wspominał, że kilka razy do mieszkania dostawał się dym z kominka. Pytał o to także małżeństwo W. Ci odpowiedzieli, że u nich z przewodami kominowymi i piecami wszystko w porządku. Według prokuratury zeznania te potwierdzają wersję o próbie zatrucia dziecka tlenkiem węgla.

Zdaniem prokuratury Katarzyna W. udusiła swoją córkę, a plan zabójstwa przygotowywała co najmniej od 19 stycznia - wcześniej próbowała zatruć córkę tlenkiem węgla. 24 stycznia miała uderzyć dzieckiem o podłogę, a kiedy okazało się, że mimo to, niemowlę przeżyło, dusić je przez kilka minut. Sama oskarżona twierdzi, że Magda zmarła na skutek wypadku. Według oskarżonej dziecko wypadło jej z rąk na podłogę, gdzie zmarło po kilku nieudanych próbach nabrania powietrza.

Obrońca oskarżonej mec. Arkadiusz Ludwiczek nie wykluczył, że w sprawie konieczna będzie uzupełniająca opinia biegłych. "Naszym zdaniem, one nie wskazują wszystkich możliwych przypadków, w których mogło dojść do uduszenia Magdaleny W." - powiedział adwokat po rozprawie.

Następna rozprawa 18 marca. Ma wtedy zeznawać m.in. Krzysztof Rutkowski.

dz2ilz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz2ilz1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj