Trwa ładowanie...
d3fn0q6

Zwierzchnik polskich luteran tajnym współpracownikiem

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Janusz Jagucki był tajnym i świadomym współpracownikiem SB - uznało Kolegium Kościelnej Komisji Historycznej luteran.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwierzchnik polskich luteran tajnym współpracownikiem
(PAP)
d3fn0q6

Jak powiedział przewodniczący kolegium bp Czesław Cieślar, nie ma żadnych wątpliwości co do tajnej i świadomej współpracy bp Jaguckiego. - Uzasadnienie zostanie przedstawione członkom Synodu Kościoła, a do nich będzie należała ocena tego faktu - powiedział bp Cieślar.

Synod rozpoczyna się w piątek w Warszawie. Zostanie na nim postawiony wniosek o odwołanie bp. Jaguckiego - powiedział autor tego wniosku, biskup polowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Ryszard Borski.

O tym, że zgromadzone w IPN materiały SB wskazują, iż bp Jagucki był od 1973 do 1990 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie "Janusz", media pisały już we wrześniu ub.r. Wówczas przedstawiciele władz Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce stwierdzili, że to przedwczesne publikacje i nie powinny się ukazać przed końcem prac komisji historycznej w tej sprawie.

Biskup w wywiadzie w "Rzeczpospolitej" zaprzeczał współpracy z SB, potwierdzając tylko fakt swoich spotkań z dwoma z czterech wymienionych w dokumentach oficerów. Bp Jagucki mówił też, że nikogo nie skrzywdził i na pewno nie zaszkodził w niczym Kościołowi.

d3fn0q6

Podziel się opinią

Share
d3fn0q6
d3fn0q6