ŚwiatZuchwały napad rabunkowy w sercu londyńskiego City

Zuchwały napad rabunkowy w sercu londyńskiego City

W sercu londyńskiego City, w ekskluzywnym centrum handlowym obok Banku Anglii, uzbrojony gang dokonał w nocy z soboty na niedzielę zuchwałego napadu, okradając sklepy jubilerskie De Beers i Omega.

15.08.2010 | aktual.: 16.08.2010 12:31

Przy użyciu potężnego sekatora gang przeciął metalowe rygle i zasuwy z kutego żelaza, forsując tylne drzwi, zamykające centrum handlowe od ulicy. Złodzieje staranowali następnie metalowy słupek, najeżdżając na niego samochodem, i użyli go do rozbicia okien wystawowych.

W okamgnieniu wypchali kieszenie czym tylko mogli. Akcja zajęła czteroosobowemu gangowi nie więcej niż pięć minut. Mężczyźni odjechali samochodem marki BMW, obładowani biżuterią i drogimi zegarkami.

Policja przybyła na miejsce, gdy w jednym z sąsiednich sklepów włączył się alarm, ale złodzieje ulotnili się dwie minuty wcześniej.

Oficjalnie rachunku strat nie przedstawiono, ale sklepy szacują go na setki tysięcy funtów. Policja prowadzi dochodzenie, dokonując oględzin i przeglądając materiał z kamer monitoringu.

Sklep De Beers wchodzi w skład znanego koncernu górniczego eksploatującego diamenty w RPA. Omega specjalizuje się w sprzedaży luksusowych zegarków wysadzanych drogimi kamieniami. Pobliskie sklepy jubilerskie należące, m.in. do Cartiera, Tiffany'ego i Gucciego, nie zostały okradzione.

Centrum handlowe (The Royal Exchange), w którym mieści się ok. 30 ekskluzywnych sklepów nastawionych na finansistów i inwestorów giełdowych, zostało zbudowane w 1565 r. Jest to zabytkowy budynek pierwszej klasy, oddalony od Banku Anglii o kilka metrów.

Zuchwałe kradzieże w sklepach jubilerskich w Londynie zdarzają się coraz częściej. W maju dokonano napadu na sklepy De Beers i Tiffany & Co w centrum handlowym Westfield. Sforsowano drzwi ognioodporne i skradziono kosztowności za 2 mln funtów.

W sierpniu ub.r. okradziono sklep Mozafarian przy jednej z najelegantszych ulic brytyjskiej metropolii - Knightsbridge. W ciągu niespełna minuty skradziono klejnoty za 1 mln funtów.

Na początku sierpnia na kary wieloletniego pozbawienia wolności skazano członków gangu, który w sierpniu 2009 r. dokonał największego w historii rabunku klejnotów i biżuterii, szacunkowej wartości 40 mln funtów, napadając na sklep Graaf przy jednej z najdroższych ulic w Londynie - New Bond Street.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)