Trwa ładowanie...

Zostanie przywrócony pierwotny wygląd Baszty Złodziejskiej

Na Wawelu ruszyły kolejne prace konserwacyjne - tym razem Baszta Złodziejska ma odzyskać swój wygląd sprzed 160 lat. Oczyszczone zostaną mury, a dach zostanie zrekonstruowany, by wyglądał jak sprzed zaboru.

Share
Zostanie przywrócony pierwotny wygląd Baszty Złodziejskiej
Źródło: WP.PL, fot: Robert Kulig
d44d5s3

W czasach zaborów Austriacy nadali fortyfikacjom wawelskim swój własny kształt. Na szczęście przetrwały do dziś zapiski i rysunki sprzed przebudowy. Kilkanaście lat temu remontowana była Baszta Senatorska, teraz przyszedł czas na Basztę Złodziejską. Rozpoczęły się już prace nad jej rekonstrukcją, za rok ma wrócić do swojego pierwotnego wyglądu.

Dzięki szczegółowym analizom dokumentów udało się stworzyć plan rekonstrukcji dachu Baszty Złodziejskiej - obecny płaski, konserwatorzy zastąpią szpiczastym czterospadzistym i pokryją go dachówką.

Uzupełnione i gruntownie oczyszczone mają też być mury. Zwiedzający będę mogli podziwiać kamienne lochy z XIV wieku przez szybkę w posadzce.

Szacowany koszt inwestycji to 1,6 mln zł. Remont zostanie sfinansowany przez Ministerstwa Kultury, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa i budżet Wawelu.

d44d5s3

Podziel się opinią

Share
d44d5s3
d44d5s3
Więcej tematów