Żołnierz też cywil
Żołnierz poszkodowany z winy działań wojska,
któremu armia wynagrodziła poniesione szkody, ma prawo ubiegać się
o odszkodowanie także na zasadach ogólnych - orzekł
Trybunał Konstytucyjny.
07.10.2003 | aktual.: 07.10.2003 17:35
Uznał tym samym przepis ograniczający żołnierzom możliwość dochodzenia zadośćuczynienia na zasadach prawa cywilnego za niekonstytucyjny.
Przepis ustawy z 1972 r. o świadczeniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową zaskarżył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.
RPO uznał, że ograniczenie możliwości dochodzenia przez poszkodowanego żołnierza na zasadach prawa cywilnego odszkodowania lub zadośćuczynienia za szkodę z tytułu wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą wojskową jest sprzeczne z Konstytucją.
Trybunał zgodził się z tą argumentacją. Uznał, że zaskarżona ustawa "w znacznej mierze" ograniczyła konstytucyjnie gwarantowane prawo obywatela do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej, co gwarantuje obywatelom Konstytucja. Prawo to - wywodzili sędziowie - zostało bowiem przyznane wszystkim obywatelom i jest ono niezależne od tego, czy wyrządzona szkoda została subiektywnie zawiniona.
Wyrok TK jest ostateczny.