Zoll: minister sprawiedliwości i prokurator generalny osobno
Za rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego opowiedział się rzecznik praw obywatelskich, prof. Andrzej Zoll. Jego zdaniem prokurator generalny powinien być wybierany przez Sejm.
"Musi nastąpić jak najszybsze rozdzielenie prokuratury od ministerstwa z uwagi na to, że jednak mamy uzasadnione podstawy, żeby twierdzić, że prokuratura jest zbytnio pod wpływami politycznymi" - powiedział we wtorek Zoll.
Zdaniem rzecznika prokurator generalny powinien odpowiadać za swoją działalność przed Sejmem. "Myślę, że dobry byłby system, w którym prokurator generalny byłby wybierany przez Sejm (...) i przed Sejmem rozliczałby się z funkcjonowania prokuratury. Byłby zobowiązywany do wykonywania dyrektyw opracowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ale dyrektyw generalnych dotyczących polityki karnej państwa, dyrektyw zatwierdzanych przez rząd (...) Dotyczyłoby to generalnej polityki i z tego prokurator rozliczałby się przed Sejmem" - powiedział Zoll.
Rzecznik opowiedział się też przeciwko zaostrzaniu kar dla przestępców. Powiedział, że w Polsce brakuje ok. 40 tys. miejsc w zakładach karnych, a na odbycie kary więzienia czeka ok. 29 tys. osób.
"Ja tylko stawiam teraz pytanie, czy sensowne jest zaostrzanie dolnych granic w Kodeksie karnym, żeby ograniczać możliwość orzekania kar bez pozbawienia wolności. Zrobiono bardzo złą pracę, nakręcając oczekiwania obywateli, że rozwiązaniem bezpieczeństwa w państwie będzie zaostrzenie odpowiedzialności karnej. Uważam, że to było bardzo złe rozwiązanie" - oświadczył Zoll.
Według Zolla prawa obywatelskie osób, które skazano na więzienie, a które ze względu na brak miejsca w zakładach karnych nie mogą odbyć tej kary, są naruszane. Skazani ci - argumentował Rzecznik - nie mogą bowiem zaplanować sobie życia. (jask)