Trwa ładowanie...

Zniknęły pieniądze na nowe seicento dla Sebastiana K. Jest zawiadomienie do prokuratury

Nie ma śladu po 150 tys. zł, jakie internauci zebrali na nowe seicento dla Sebastiana K. Mężczyzna uczestniczył w wypadku z udziałem kolumny Beaty Szydło. Do prokuratury trafiło już zawiadomienie w tej sprawie. Złożył je organizator zbiórki Rafał Biegun – ustaliła Wirtualna Polska.

Zniknęły pieniądze na nowe seicento dla Sebastiana K. Jest zawiadomienie do prokuraturyŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d3yjuws
d3yjuws

Po wypadku z udziałem kolumny Beaty Szydło internauci ruszyli na pomoc Sebastianowi K., który uczestniczył w wypadku. Zbiórkę na nowe seicento założył Rafał Biegun Cel: 5 tys. zł, bo tyle wart był samochód.

"Przy całym nagłośnieniu sprawy ciężko będzie mu odzyskać wrak auta, jak obecnie rządzącym wrak samolotu. To będzie niewątpliwie długa i trudna droga. W ten sposób chciałbym mu ją ułatwić i zapewnić choć trochę spokoju oraz ograniczyć jego wydatki" – tłumaczył wówczas założenie zbiórki Rafał Biegun. Deklarował przy tym, że całą zebraną kwotę przekaże Sebastianowi.

Zbiórka stała się hitem internetu, a zebrana kwota przeszła wszelkie oczekiwania. Zamiast 5 tys. zł w krótkim czasie 8 tysięcy osób wpłaciło łącznie 150 tys. 640 zł. Sebastian K. za pośrednictwem swojego pełnomocnika przekazał informację, że o losie pieniędzy ze zbiórki zdecyduje dopiero po zakończeniu postępowania sądowego w sprawie wypadku. Do tego czasu środki miały być zdeponowane na specjalnej lokacie.

Zobacz także: Schreiber kpi z okładki tygodnika ze Schetyną

Jak ustaliła Wirtualna Polska, zebrane pieniądze nigdy nie trafiły ani na lokatę, ani do Sebastiana K. Rafał Biegun jako organizator zbiórki przelał zebrane pieniądze na prywatne konto bliskiej mu osoby, która miała to na nim wymusić – tak wynika z zawiadomienia, które trafiło do prokuratury. Jak czytamy w piśmie, część kwoty ze zbiórki przelanej na prywatne konto miał zająć komornik, reszta miała zostać przeznaczona na spłatę czynszu i bieżące wydatki. - Przedmiotowe zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Krakowie-Podgórzu - potwierdza fakt wpłynięcia pisma Agnieszka Nowak, prokurator rejonowy. Poprosiliśmy o komentarz Rafała Bieguna, ale nie chciał na ten temat rozmawiać.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Pełnomocnik Sebastiana K. od Wirtualnej Polski dowiedział się o tym, że pieniądze przepadły. - Oczywiście szkoda. Mój klient miał zamiar znaczącą część zebranych środków przeznaczyć na cele charytatywne – mówi Wirtualnej Polsce mec. Władysław Pociej.

d3yjuws

Adwokat nie chce ujawnić, jak wyglądało porozumienie między jego klientem a organizatorem zbiórki w sprawie tego, gdzie zostaną zdeponowane pieniądze. – Jest to objęte tajemnicą adwokacką – mówi mec. Pociej.

- Za wcześnie na oceny. Internauci wpłacali te pieniądze dla Sebastiana, stąd uznać należy, że stanowiły jego własność. Czy doszło do złamania prawa? Nie znam szczegółów dotyczących "wydania" tych pieniędzy, zbadany musi być zamiar "wydającego", jego świadomość co do statutu prawnego tych pieniędzy. Wiemy zatem w chwili obecnej zbyt mało, natomiast niewątpliwie rzecz wymaga badania procesowego - tłumaczy pelnomocnik Sebastiana K.

Serwis Pomagam.pl, na którym zbierano pieniądze na nowe seicento, nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące zasad przelewania pieniędzy po zakończeniu zbiórki. W swoim regulaminie na stronie internetowej tłumaczy, że "nie jest organizatorem takich zbiórek, a jedynie narzędziem umożliwiającym organizatorom zbiórek ich publikowanie, a innym użytkownikom serwisu – dokonywanie wpłat". I dodaje: "Nasza społeczność opiera się na zasadzie wzajemnego zaufania (…) ze względu na ilość zbiórek prowadzonych na Pomagam.pl nie jesteśmy w stanie kontrolować sposobu wydatkowania zebranych środków".

W październiku 2018 r. ruszył proces w sprawie zderzenia fiata Seicento i samochodu kolumny Biura Ochrony Rządu, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu. W wypadku poszkodowana została między innymi ówczesna premier Beata Szydło. Sebastian K. jest oskarżony o spowodowanie wypadku. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3yjuws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yjuws
Więcej tematów