Trwa ładowanie...
d1y56i6

Znane są przyczyny katastrofy na Śnieżce

Uszkodzenie stalowej konstrukcji wsporczej
było przyczyną katastrofy budowlanej w Wysokogórskim Obserwatorium
Meteorologicznym na Śnieżce - ustalili rzeczoznawcy podczas
przeprowadzonej na Śnieżce wizji lokalnej.

d1y56i6
d1y56i6

- Nastąpiło oderwanie się wsporników od trzonu żelbetowego z jednoczesnym uszkodzeniem obudowy na 2/3 obwodu - poinformował rzecznik prasowy IMGW, Łukasz Legutko.

Uszkodzona konstrukcja wspiera się na oblodzonych workach śnieżnych, które zalegają na dachu niższego spodka. Pozostała część konstrukcji może ulec dalszemu zniszczeniu, uszkadzając część nienaruszoną - wyjaśnia Legutko.

Specjaliści zlecili zabezpieczenie i zamknięcie obserwatorium oraz wyłączenie uszkodzonej instalacji elektrycznej górnego dysku (stacja jest zbudowana z trzech części, zwanych dyskami). - Można spodziewać się, że przy dużym obciążeniu wiatrem i ociepleniu może pojawić się dalsza degradacja obserwatorium - dodaje Łukasz Legutko.

Prace zabezpieczające i rozbiórkowe będą wstrzymane do czasu poprawy warunków atmosferycznych. Szczegółowa ekspertyza ma być dokonana po dostarczeniu dokumentacji technicznej lub wykonaniu inwentaryzacji konstrukcji stalowej.

d1y56i6

Pierwsze niepokojące sygnały w obserwatorium na Śnieżce pojawiły się w czwartek, 12 marca. Pracownicy stacji mówili, że słyszeli głośny huk. Wtedy to zaobserwowano zarysowania na ścianach; nie można było zamknąć drzwi, co świadczyło o odkształceniach, pojawiły się również wybrzuszenia podłogi. Podjęto wówczas decyzję o ewakuacji 9 pracowników stacji.

Gdy w poniedziałek o godzinie 14 na Śnieżkę dotarła ekspedycja złożona z przedstawicieli IMGW oraz rzeczoznawców Politechniki Wrocławskiej, zaobserwowali oni, że część dysku górnego została złamana, upadła na dół i wspiera się na śniegu. Podjęto decyzję o całkowitym zamknięciu budynku na Śnieżce oraz szlaków na górę.

- Obserwacje na Śnieżce są mimo to prowadzone i będą prowadzone dalej - zapewnił dyrektor naczelny IMGW, Mieczysław Ostojski. Ta stacja jest jednym z dwóch - obok Kasprowego Wierchu - obserwatoriów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich, a dane z tego typu stacji są niezwykle istotne.

d1y56i6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y56i6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj