PolskaZmiana ustawy o NBP - lekarstwo gorsze od choroby

Zmiana ustawy o NBP - lekarstwo gorsze od choroby

Marszałek Sejmu Marek Borowski wyraził w czwartek opinię, że konieczne jest doprowadzenie do spotkania przedstawicieli rządu z Radą Polityki Pieniężnej, zanim Sejm zajmie się zmianami w ustawie o Narodowym Banku Polskim.

28.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W środę Zbigniew Kuźmiuk z PSL zapowiedział wprowadzenie projektu zmian w ustawie o NBP podczas najbliższego posiedzenia Sejmu 4 kwietnia. Projekt zmian w ustawie o NBP złożyły w Sejmie PSL i Unia Pracy. Jednym z założeń projektu jest zwiększenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej oraz zobowiązanie Rady do dbania o wzrost gospodarczy.

Należy się najpierw zastanowić, czy lekarstwo, które chcemy zastosować nie będzie groźniejsze od samej choroby - skomentował te propozycje gość radiowych Sygnałów Dnia. Dodał, że zmiana ustawy byłaby ostatecznością.

Środową decyzję Rady o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie, marszałek Borowski określił jako niewystarczającą. Gość Polskiego Radia zwrócił uwagę na dwie, w jego opinii błędne dycyzje Rady. Pierwszą, gdy w 2000 roku Rada - jego zdaniem - niepotrzebnie i nerwowo podniosła stopy, ze względu na czynniki zewnętrzne, a potem długo je utrzymywała na tym samym poziomie. Kolejną złą decyzją Rady było - w opinii Borowskiego - utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie od kwietnia do października zeszłego roku, mimo spadku inflacji o 1/3. Skutki tamtych działań odczuwamy teraz- podkreślił marszałek Borowski.(ck)

Zobacz także
Komentarze (0)