Zmarła 14‑latka z objawami sepsy
W szpitalu wojewódzkim w Opolu zmarła 14-latka, którą dzień wcześniej przywieziono z objawami wskazującymi na inwazyjną chorobę meningokokową. U dziewczynki - mieszkanki Brzegu, którą do szpitala przyjęto w bardzo ciężkim stanie, wystąpił wstrząs septyczny.
Mimo leczenia najnowocześniejszym lekiem przeciwko sepsie - rekombinowanym białkiem typu C - pacjentki nie udało się uratować - powiedział lekarz dyżurny, Paweł Nawrat.
Na Opolszczyźnie zanotowano od początku roku jedenaście przypadków sepsy, w tym siedem w powiecie brzeskim. 14-latka jest drugą śmiertelną ofiarą w województwie.
Ognisko wywołujących sepsę bakterii znajduje się w Brzegu. Wkrótce młodzież z powiatu brzeskiego zostanie poddana obowiązkowym szczepieniom przeciwko meningokokom typu C. Akcja szczepienia prawie 11 tys. młodych ludzi w wieku 11-19 lat rozpocznie się za 2-3 tygodnie - tyle potrwa zgromadzenie szczepionek i zbudowanie bazy danych o osobach, które zostaną zaszczepione.
W związku ze zwiększoną zapadalnością na sepsę opolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaapelował do wszystkich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, stacji pogotowia ratunkowego, szpitalnych oddziałów ratunkowych województwa opolskiego o zwracanie szczególnej uwagi na występowanie u chorych stanów gorączkowych i objawów grypopodobnych.
Mogą one stanowić początek inwazyjnej choroby meningokokowej i dlatego przypominam o istotnym znaczeniu czynnika czasu przy ewentualnym podjęciu leczenia - podkreślił Kościów.
Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa, zwana inaczej posocznicą, to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.
Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.