Trwa ładowanie...
d1lfnhf

Zmarł reżyser filmowy Brian Hutton, twórca "Tylko dla orłów", "Złoto dla zuchwałych"

Amerykański reżyser Brian Hutton, twórca znanych wojennych filmów przygodowych "Tylko dla orłów" i "Złoto dla zuchwałych", zmarł w Los Angeles w wieku 79 lat wskutek komplikacji po zawale serca - poinformował magazyn "Hollywood Reporter".

Share
d1lfnhf

Hutton rozpoczął karierę jako aktor, występując między innymi w westernie "Ostatni pociąg z Gun Hill" (1959) u boku Kirka Douglasa i Anthony'ego Quinna. Od połowy lat 60. zajął się wyłącznie reżyserią, a największym jego sukcesem komercyjnym okazało się nakręcone w 1968 roku "Tylko dla orłów" z Richardem Burtonem i Clintem Eastwoodem. Scenariusz filmu napisał, wykorzystując własną powieść pod tym samym tytułem, Alistair MacLean - autor wcześniejszych "Dział Nawarony".

Eastwood wystąpił również w powstałym w 1970 roku w koprodukcji z Jugosławią "Złocie dla zuchwałych", które w przeciwieństwie do utrzymanego w konwencji filmu sensacyjnego "Tylko dla orłów" miało charakter komedii. Skład jej gwiazdorskiej obsady uzupełniali Telly Savalas i Donald Sutherland.

Swój ostatni film "Podniebna droga do Chin" Hutton nakręcił w 1983 roku. Potem przeszedł do handlu nieruchomościami, uzyskując w tej branży znaczne dochody.

d1lfnhf

Podziel się opinią

Share
d1lfnhf
d1lfnhf
Więcej tematów