Zmarł Patriarcha Maksym, zwierzchnik bułgarskiej Cerkwi

Zmarł zwierzchnik bułgarskiej Cerkwi prawosławnej, patriarcha Maksym. Miał 98 lat. Papież Benedykt XVI przesłał kondolencje Bułgarskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Patriarcha Maksym był najdłużej sprawującym urząd zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego na świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Patriarcha Maksym
Patriarcha Maksym (AP, Fot: Dimitar Deinov)

Najden Raczew, który w zakonie przybrał imię Maksym, urodził się w 1914 roku w środkowej Bułgarii. W wieku 12 lat wstąpił do klasztoru. W 1944 roku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1956 święcenia biskupie. W 1971 roku został wybrany na metropolitę sofijskiego i patriarchę bułgarskiego.

Jego przeciwnicy twierdzili, że wybory przeprowadzono niezgodnie z kanonami kościelnymi i pod naciskiem partii komunistycznej. Patriarcha był krytykowany za bierną postawę w okresie komunizmu, ale również po jego upadku. Doprowadziło to w 1992 roku do rozłamu w bułgarskiej Cerkwi i utworzenia alternatywnego synodu biskupiego.

W 1998 roku zwołany w Sofii Synod Wszechprawosławny pod przewodnictwem patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I uznał kanoniczność wyboru Maksyma. Nie potwierdziły się też wysuwane przeciwko niemu oskarżenia o współpracę z komunistycznymi służbami specjalnymi.

W 2002 roku patriarcha Maksym spotkał się z przebywającym z wizytą w Bułgarii papieżem Janem Pawłem II.

Polub WP Wiadomości