Trwa ładowanie...
dmvsu0m
śmierć

Zmarł ks. prof. Alojzy Szorc, biograf kardynała Hozjusza

W Olsztynie zmarł w poniedziałek w wieku 75 lat ks. prałat prof. Alojzy Szorc, b. rektor Warmińskiego Instytutu Teologicznego i pierwszy dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - poinformowała Kuria Archidiecezji Warmińskiej.

Share
dmvsu0m

Jak przypomniała Kuria Archidiecezji Warmińskiej, ks. prof. Alojzy Szorc urodził się 6 października 1935 r. w Chojnowie w diecezji białostockiej, ochrzczony został w parafii Trzcianne. W tej miejscowości ukończył szkołę podstawową, maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku.

Był absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1959 r. Rok później rozpoczął studia na KUL w zakresie historii Kościoła. W 1963 r. uzyskał magisterium, a w 1966 r. doktorat za rozprawę "Diecezja warmińska za biskupa Andrzeja Chryzostoma Załuskiego 1698-1711".

W 1988 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i książki "Dominium warmińskie 1243-1772. Przywilej i prawo chełmińskie na tle ustroju Warmii". W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

dmvsu0m

Ks. prof. Szorc był wykładowcą na olsztyńskich uczelniach, od 1997 r. rektorem Warmińskiego Instytutu Teologicznego, od 1999 r. dziekanem Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a od 2003 r. kierownikiem katedry w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na tej uczelni.

Od 1970 r. był ekspertem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza i kierownikiem Pracowni Hozjańskiej. Był autorem kilkunastu książek i wielu artykułów naukowych, poświęconych historii Warmii i Prus Wschodnich.

Ks. prof. Szorc w 1973 r. odznaczony został godnością kanonika honorowego, a w 1980 r. kanonika rzeczywistego Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Od 1985 r. przysługiwał mu tytuł prałata honorowego, a od 2010 r. - po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie ze statutem Warmińskiej Kapituły Katedralnej - został ustanowiony kanonikiem zasłużonym Kapituły.

Otrzymał wiele nagród za pracę naukową i dydaktyczną: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Laur UWM, Warmińsko-Mazurska Nagrodę Humanistyczną im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

dmvsu0m

Jak podała Kuria Archidiecezji Warmińskiej, uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek 31. grudnia. O godz. 9.30 w kościele seminaryjnym pw. św. Józefa nastąpi wyprowadzenie z udziałem Senatu uniwersytetu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 10.30 w bazylice św. Jakuba, pod przewodnictwem Metropolity Warmińskiego Arcybiskupa Wojciecha Ziemby. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej.

dmvsu0m

Podziel się opinią

Share
dmvsu0m
dmvsu0m
Więcej tematów