Trwa ładowanie...
dm1uwiv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł kompozytor, piosenkarz i aktor Glenn Frey

• Współzałożyciel "The Eagles" zmarł w Nowym Jorku
• Glenn Frey miał 67 lat
• O śmierci artysty poinformowała rodzina i członkowie zespołu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł kompozytor, piosenkarz i aktor Glenn Frey
(PAP/DPA, Fot: Fredrik von Erichsen)
dm1uwiv

W wieku 67 lat zmarł w poniedziałek w Nowym Jorku współzałożyciel jednego z czołowych w latach 70. ub. wieku zespołów rockowych "The Eagles", kompozytor, piosenkarz i aktor Glenn Frey.

Frey założył zespół "The Eagles" wraz z perkusistą i wokalistą Donem Henleyem w 1971 r. w Los Angeles. Dołączyli do nich Bernie Leadon i Randy Meisner. Wcześniej muzycy występowali jako grupa akompaniująca na estradzie piosenkarce rockowej Lindzie Ronstadt.

"The Eagles" wypracowali własny styl będący mieszaniną rocka z muzyką country. Szybko stali się jednym z najpopularniejszych grup muzyki pop lat 70. ub. wieku. Wylansowali takie przeboje jak "Hotel California", "Peaceful Easy Feeling", "Already Gone" i "Take It Easy". Większość z tych utworów napisali i skomponowali Frey z Henleyem.

dm1uwiv

Zespół, który rozpadł się w rezultacie ciągłych kłótni w 1980 r., sprzedał na całym świecie ponad 150 mln płyt.

Po rozpadzie zespołu Frey kontynuował karierę jako artysta solowy. Nagrał m. in. przebój "The Heat is On" wykorzystany w filmie z 1984 r. "Gliniarz z Beverly Hills".

"The Eagles" na krótko reaktywowali się w 1994 r. by nagrać album "Hell Freezes Over" (Piekło zamarza). Tytuł był żartobliwą aluzją do wypowiedzi Henley'a, który powiedział wcześniej, że zespół znów wznowi wspólne występy "kiedy piekło zamarznie".

"Nie jestem pewien czy wierzę w przeznaczenie, ale wiem, że kiedy moja ścieżka skrzyżowała się z Glennem w 1970 r. moje życie zmieniło się na zawsze i w końcu miało to wpływ na życie milionów ludzi na tej planecie" - powiedział Henley na wieść o śmierci Freya.

dm1uwiv

"On był dla mnie jak brat, byliśmy rodziną i jak w większości rodzin dochodziło do nieporozumień" - dodał.

Zobacz także: Co stanie się z majątkiem Davida Bowiego?

dm1uwiv

Podziel się opinią

Share

dm1uwiv

dm1uwiv
Więcej tematów