Ziobro i Kryże zapoznają się z brytyjskim więziennictwem
Elektroniczny monitoring skazanych, prywatne
więzienia, organizacja sądownictwa, zwalczanie chuligaństwa w
szybkich sądach, przestępczość zorganizowana i pedofilia - to
tematy wizyty ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i
wiceministra Andrzeja Kryże w Londynie, którą zaczynają w
poniedziałek.
Anglicy mają nam wiele do pokazania i - o ile wiem - chcą nam to pokazać - powiedział Kryże. W Wielkiej Brytanii zostanie on nieco dłużej niż Ziobro, by móc - jak dodał - "od kuchni" przyjrzeć się rozwiązaniom w więziennictwie.
Pytany o różnice w systemach prawnych między Polską a Zjednoczonym Królestwem, Kryże podkreślił, że żadne rozwiązania nie będą przenoszone stamtąd do nas wprost. Chodzi o niektóre koncepcje Brytyjczyków, które mogą przydać się także nam - zapewnił.
Przyznał, że jest zwolennikiem eksperymentalnego wprowadzenia w Polsce - na początek w niewielkim zakresie - prywatnych więzień. Skoro w innych krajach może się udawać, to czemu u nas by nie mogło - pytał. O tym, jakie korzyści to przynosi, mogę przeczytać w opracowaniach, więc teraz chcę móc zobaczyć +od kuchni+ jak to funkcjonuje - dodał.
Rządowa delegacja w Wielkiej Brytanii złoży wizytę m.in. w Centrum Elektronicznego Monitoringu Skazanych. Podobne rozwiązanie jest projektowane w Polsce, ale - jak mówili już wcześniej Kryże i Ziobro - pojawiają się wątpliwości, czy w ostatecznym rozrachunku będzie to opłacalne.
Wiemy, że Brytyjczycy, którzy wprowadzili dozór elektroniczny dla skazanych pozostających na wolności, mieli na początku kłopoty m.in. dlatego, że weszło to w życie zbyt szeroko. Dlatego chcemy się dowiedzieć o tym wszystkiego, by uniknąć powtarzania tych samych błędów - wyjaśnił wiceminister.
W polu zainteresowania przedstawicieli naszego resortu sprawiedliwości pozostaną też sprawy kar weekendowych - prace nad tym projektem są - jak mówił Kryże - daleko zaawansowane, a także walka z pedofilią. W tej sprawie ostatnio zrobiliśmy wiele, ale w porównaniu z innymi krajami to wciąż bardzo mało - dodał. Oprócz tego, ministrowie chcą zapoznać się z brytyjskim sposobem walki z chuligaństwem na stadionach piłkarskich, który w Europie uchodzi za wzorcowy.
Ziobro i Kryże spotkają się w Londynie z wysokimi przedstawicielami brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, m.in z Lordem Kanclerzem, którym jest Lord Falconer, Prokuratorem Generalnym Lordem Goldsmithem, Lordem Philipsem sprawującym urząd Lorda Chief Justice oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych Charlesem Clarkiem.